Haber

10 saat boyunca enkaz altında kalan anne-oğul hayata birlikte tutundu

10 saat boyunca enkaz altında kalan anne-oğul hayata birlikte tutundu

HATAY – Depremin vurduğu Hatay’da yaklaşık 10 saat boyunca birlikte enkaz altında kalan anne-oğul, hayata tutunma süreçlerini anlattı.

Kahramanmaraş merkezli depremler Hatay’da büyük yıkıma neden oldu ve yaklaşık 25 bin kişi hayatını kaybetti. Defne ilçesinin Armutlu Mahallesi’nde depreme yakalanan 46 yaşındaki Seferiye Otomatik ve 22 yaşındaki oğlu Abdullah Tutuş, evleri çökünce enkaz altında kaldı. Anne Oto 8’inci saatte enkazdan kurtarılırken, oğlu Tutuş ise 10’uncu saatte enkazdan kurtarıldı. Tonlarca moloz altında hayata tutunan anne-oğul, yaşam mücadelelerini anlattı.

“6 Şubat kıyamet gibi bir gündü. Allah bir daha yaşatmasın, sonum yaklaşıyor sanıyordum.”

8 saat boyunca enkaz altında kaldığını ve öleceğini düşündüğünü belirten Seferiye Otomatik, “6 Şubat’ta kıyameti yaşadık. Deprem günü hafif bir sarsıntı oldu. Miniğimle hızla balkona çıktık. Oğlum, biz şiddetin ne olduğunu anlayamadan bina bir anda çöktü, çok korktuk, kıyamet gibi bir gündü, 7-8 saat enkaz altında kaldım, vatandaşlar beni kurtardı, ayaklarımı hissedemedim. Öleceğimi sandım. Yani ölmek üzereydim. Üzerimde moloz yığınları vardı. İçeriden oğlumun sesini duyabiliyordum. O mu değil mi bilmiyordum. Çağrıları duyabiliyordum. Her yerden yardım geliyor. 6 Şubat kıyamet gibi bir gündü Rabbim. “Ölümümün yaklaştığını sanıyordum. Sıkıştım ve kendimi hareket ettiremedim” dedi.

“Öldüğümü sandım, beni gömdüler”

Enkaz altında kaldıktan sonra uyandığını belirten Abdullah Tutuş, “6 Şubat depreminde 10 saat enkaz altında kaldım. Depremi pek hissetmedim. Ağır olduğum için annemin beni uyandırdığını sanıyordum. Uyudum. 06.30 sıralarında artçı sarsıntılarla uyandım. Baktım duvarlar ve toz olduğunu gördüm. Öldüm.” Beni gömdüklerini sanıyordum. Kafamı kaldırdığımda duvara çarptım. Daha sonra kendimi çimdikledim. Enkaz altında olduğumu bilmiyordum. Artçı sarsıntılar olduğunda binamızın yıkıldığını sandım. Sadece bizim binamızın çöktüğünü sanıyordum. O an kardeşime soğuk bir yerden hava geldiğini söyledim. Onu buldu ve genişletti. Beni dışarı çıkardı. “Enkazın altında kalmam yaklaşık 10 saatimi aldı” dedi.

haber-karapinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu