Ekonomi

AB, kripto kazançlarını vergilendirmek için harekete geçti

Perşembe günü Avrupa Birliği, tüm dijital varlık hizmet sağlayıcılarının AB içinde ikamet eden müşterileriyle ilgili süreçleri bildirmesini zorunlu kılarak kripto bölümünde vergi kaçakçılığı ve kaçakçılığıyla başa çıkmak için yeni kurallar içeren bir yasa taslağı hazırladı.

AB yürütme organının vergi sisteminde şeffaflığı artırmaya yönelik bir paketin parçası olan inisiyatifi, bölge sakinlerinin birlik bünyesinde kripto varlıkların ticaretinden veya yatırımından elde edilen kazançlar üzerinden vergi ödemelerini sağlamayı amaçlıyor.

Taslak, uyarılara rağmen rapor edilmemesi de dahil olmak üzere önemli uygunsuzluk olayları için ortak bir minimum ceza düzeyi belirlemeyi amaçlamaktadır.

AB Komite Üyesi Paolo Gentilaoni konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şu anda 9.000’den fazla farklı kripto varlık var ve anonimliğin getirdiği mahremiyet, büyük karlar elde eden birçok kripto varlık kullanıcısının ulusal vergi makamlarının radarında olmadığı anlamına geliyor.”

“Vergi makamları kazançlar hakkında doğru bilgiye sahip değil”

Avrupa Kurulu, vergi makamlarının şu anda kripto sahiplerinin faydaları hakkında gerçek bilgiye sahip olmadığına ve büyüyen segmentten vergi gelirlerini sınırladığına dikkat çekti.

Kuruluşların nerede olduğuna bakılmaksızın hem yerel hem de sınır ötesi süreçler için her boyuttaki kripto hizmet sağlayıcılarını kapsayacak kuralları öngörür. Kurul ayrıca finansal kurumların raporlama yükümlülüklerinin e-para ve dijital para birimlerini içerecek şekilde genişletilmesini önerdi.

Onaylanırsa 2026 yılında yürürlüğe girecek.

Teklifin, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından kabul edilen yeni raporlama kurallarına uygun olduğu ve Ocak 2026’da yürürlüğe girmesinin beklendiği belirtiliyor. Öte yandan taslağın yasalaşması için yasalaşması gerekiyor. bloğun 27 üye ülkesi tarafından oybirliğiyle onaylandı.

Plan, AB vergi sistemini dijital dünyayla uyumlu hale getirmeye ve vergi kaçakçılığıyla mücadele etmeye yönelik bir yönetim kurulu paketinin parçası. Komitenin son iddialarına göre, üye devletler 2020’de KDV gelirlerinde 93 milyar avro (97,8 milyar dolar) kaybetti ve bunun dörtte biri dolandırıcılıkla ilgili olmakla suçlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu