Haber

Antibiyotiklerin bilinçsiz kullanımı hayvanları da olumsuz etkiliyor

Ankara Üniversitesi (A.Ü.) Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Seçkin Yarsan, hayvanlarda antibiyotik direncinin önüne geçmek için ilacın veteriner reçetesiyle alınması gerektiğini belirtti.

A.Ü. Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadir Yarsan,18-24 Kasım Dünya Antimikrobiyal Farkındalık Haftası münasebetiyle yazılı yaptığı açıklamada, bu yılki temanın “Antimikrobiyal Direnci Birlikte Önleyebiliriz” olduğunu hatırlattı.

Antibiyotiklerden kaynaklanabilecek riskler içerisinde en dikkat edilmesi gerekenin antibiyotik direnci olduğunu belirten Yarsan, gereken kaidelerde kullanılmaması halinde bakterilerde antibiyotiğe karşı direnç geliştiğini kaydetti. Yarsan, şöyle devam etti:

“Hasta hayvanların tedavi edilmeleri gerektiği için kullanılan antibiyotikler, enfeksiyöz hastalıklarla uğraşta ve bulaşıcı hastalıklarda bakteriyel etkenin yayılmasını önlemektedir. Antibiyotiklere dirençli bakteriler bir yandan kendisine evvelden tesirli ilaçların aktifliğini ve sağaltımın faydalılığını azaltırken, bir yandan da zoonotik nitelikteki hastalıkların yaygınlaşmasına yol açarlar. Bu istikametten mevzu, halk sıhhati bakımından da çok kıymetlidir.

Hayvanlarda antibiyotik direncinin önüne geçmek için ilacın veteriner reçetesiyle alınması gerektiğine dikkati çeken Yarsan, “Antibiyotiklerin bilinçli ve akılcı kullanımındaki temel ilkeler, veteriner hekim kontrolünde ve reçetesi ile olacak şekilde doğru antibiyotik seçimi uygun doz ve doğru kullanım süresidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu