Haber

Arap ülkeleri BM Güvenlik Konseyi’nde Gazze için ateşkes çağrısında bulundu

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde konuşan Arap ülkeleri dışişleri bakanları, Gazze’de derhal ateşkes sağlanması için harekete geçilmesini talep etti.

BM Güvenlik Konseyi’nde Filistin meselesine ilişkin düzenlenen oturumda Mısır, Suudi Arabistan, Ürdün ve Cezayir dışişleri bakanları konuşma yaptı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, “Gazze Şeridi’nde derhal, koşulsuz ve sürdürülebilir bir ateşkes sağlanmalı.”

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Farhan, “Şu ana kadar uluslararası toplumun toplu cezalandırmayı durdurma konusundaki başarısızlığına ve İsrail güçlerinin Gazze halkına yönelik zorla yer değiştirme girişimine tanık olduk ve bu bizi güvenliğe daha fazla yaklaştırmayacak” dedi. ve hepimizin arzuladığı istikrar.” dedi.

“Güvenlik Konseyi’nin sessizliği kabul edilemez.” Bin Farhan, Güvenlik Konseyi’nin askeri operasyonu durdurmak, sivilleri korumak, ablukayı kaldırmak ve yardım girişini sağlamak için harekete geçmesinin zamanının geldiğini vurguladı.

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman el-Safedi, BM Güvenlik Konseyi oturumunda yaptığı konuşmada, “İsrail’i desteklemek isteyenler savaşın durdurulmasını, kapsamlı ve adil bir barışın desteklenmesini destekliyor. Filistinlilere karşı sorumluluğunu taşımak isteyenler ise destek veriyor” onların öldürülmesi ve kapsamlı ve adil bir barış.” dedi.

Safadi şunları söyledi:

“İşgalin yarattığı ve derinleştirdiği krizi komşu ülkelere aktarmaya yönelik her türlü girişim, işgal bitene kadar kesinlikle sona ermeyecektir. Bu, ulusal güvenliğimize yönelik bir tehdittir ve buna tüm gücümüzle karşı çıkacağız.”

Cezayir Dışişleri Bakanı Ahmed Attaf da konuşmasında, “Yakın vadede Güvenlik Konseyi’nin Gazze Şeridi’ndeki haksız kuşatmayı kaldırması ve ayrımsız bombardımanı ve halkın yerinden edilmesini durdurması bekleniyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu