Haber

BM, Libya’daki kötüleşen insan hakları durumundan derin endişe duyuyor

Birleşmiş Milletler (BM), Libya’da kötüleşen insan hakları durumuyla ilgili endişelerini dile getirdi.

BM Libya Bağımsız Araştırma Misyonu’nun nihai raporu, BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen BM İnsan Hakları Kurulu 52. Oturumu kapsamında sunuldu.

Raporda, Libya’daki BM Bağımsız Araştırma Misyonu’nun ülkedeki insan hakları konusunda yaşanan vahim durumdan alarma geçtiği belirtilirken, güvenlik güçleri ve silahlı milisler tarafından çeşitli savaş hatalarıyla insanlığa karşı suçların işlendiğine inanılan ilişkilerin bulunduğu kaydedildi. gruplar.

Raporda çok sayıda keyfi gözaltı, cinayet, tecavüz, köleleştirme, yargısız infaz ve “zorla kaybetme” vakalarının belgelendiği belirtildi.

Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılanların tamamına yakınının misilleme, tutuklama, şantaj ve hukuka güvensizlik nedeniyle resmi şikayette bulunmayı ertelediğine değinilen raporda, “Sistematik işkence uygulandığına dair inandırıcı kanıtlar var. özellikle hedef alınan göçmenlere karşı. Bir insanlık suçu olan cinsel kölelik, göçmenlere karşı işleniyor. İnanmak için makul sebepler var.” terimler yer aldı.

Rapor, Libya hükümetine, kontrolü altındaki alanlarda uluslararası standartlara uygun olarak insan hakları ihlalleri ve hata iddialarını soruşturma yükümlülüğünü hatırlattı.

İnsan hakları savunucuları, kadın hakları aktivistleri, gazeteciler ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik saldırıların insanları otosansüre, saklanmaya ya da sürgüne sevk eden bir endişe ortamı yarattığına dikkat çekilen raporda, “Libyalıların görevlerini özgürce ve adil bir şekilde yerine getirmeleri gerekiyor. kendi kaderini tayin hakkı ve ülkeyi yönetecek temsili bir hükümet seçmek. Seçimlere elverişli bir atmosfer yaratmak gerekiyor.” terim kullanıldı.

Rapor ayrıca savunmasız göçmenlerin kaçakçılık, köleleştirme, zorla çalıştırma ve gasp gibi yasa dışı faaliyetler için kullanılmasının bireylere, kuruluşlara ve devlet kurumlarına değerli faydalar sağladığını ve daha fazla ihlale teşvik ettiğini ortaya koydu.

Bulgular Uluslararası Ceza Mahkemesi ile paylaşılacak

Göçmenlerin resmi gözaltı merkezlerinde ve “gizli hapishanelerde” köle olarak kullanıldığına ve insanlığa karşı bir suç olan tecavüzün işlendiğine dair makul gerekçeler bulunduğuna vurgu yapılan raporda, kadınların sistematik olarak ayrımcılığa uğradığına dikkat çekildi. Libya ve durumları son üç yılda açıkça kötüleşti.

BM Bağımsız Libya Araştırma Misyonu’nun görev süresi boyunca tanık olduğu insan hakları ihalelerine ilişkin hesap verebilirliği güçlendirmek için raporu araç, bulgu ve olası failler olarak Uluslararası Ceza Mahkemesi ile paylaşacağı kaydedildi.

Raporda görüşlerine yer verilen BM Libya Bağımsız Araştırma Misyonu Başkanı Mohamed Auajjar, “Bu yaygın cezasızlığa son vermek için acilen hesap verebilirliğe ihtiyaç var. Libya makamlarını bir insan hakları eylemi geliştirmeye yönlendirmemiz gerekiyor” dedi. plan ve geçiş dönemi adaleti konusunda kapsamlı bir yol haritasının yanı sıra insan hakları ihlallerinin sorumlularından hesap sorulmasını talep ediyoruz.” sözlerini kullandı.

habererdek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu