Haber

Büyükşehir’den 303 balıkçıya 1,5 milyon TL destek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, denizlerde başlayacak avlanma dönemi öncesi 303 balıkçıya ekipman yardımı yaptı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Küçük Ölçekli Balıkçıları Destekleme Projesi kapsamında 12 metre altı balık avlayan 303 kişiye yeşil ruhsatlı ve mavi kartlı tekne bakım ekipmanı desteği sağladı. SEKA Deniz Nikah Salonu’nda düzenlenen programa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel, balıkçı kooperatifleri ve balıkçılar katıldı. Malzeme dağıtım töreninde konuşan Önder Büyükakın, “Pusulamız size hizmet etmektir” dedi.

 

BAŞKAN BÜYÜKAKIN: HALK İÇİN BURADAYIZ

Programda konuşan Önder Büyükakın, yönetimlerin millet için olduğunu söyledi. Önder Büyükakın, “Sizinle en başından beri konuştuk. yönetimler; İster merkezi yönetim, ister yerel yönetim olsun, halk için vardır. Pusulamız size hizmet etmektir. Bir yola çıkıyorsunuz, yolun başında bir bütçe yapıyorsunuz ve işe koyuluyorsunuz. Yola çıktığımızda pandemi oldu ve biz yine hesaplarımızı yaptık. Kimse merak etmesin, biz yol köprü yapmayacağız, bütün bütçemizi insanımız için seferber edeceğiz dedik. Sonrasında müsilaj başladı ve sıkıntılar yeniden başladı. Balıkçılar musilajdan muzdaripti. Yine ne yapabiliriz diye düşündük. Bu yolda neden var olduğumuzu unutmadık.”

 

“GÜCÜMÜZLE ÇALIŞIYORUZ”

Başkan Büyükakın, konuşmasına şu sözlerle devam etti: “1.5 milyon lirayı siz balıkçılarımız için kullandık. Kulağımız her zaman vatandaşımızın yanında. Çünkü sen bizim varlık sebebimizsin. Bu şehri bana emanet ettin. Burada herkes geleceğimizin teminatını çocuklara emanet etti. Bugün kullandığımız her şey yarının imkanlarından kullanılıyorsa çocuklarımızdan alacağız. 23 arıtma tesisi işletiyoruz. Körfezin ucunda yıllardır biriken çamur var. Ama keşke arıtma tesislerini biz işletsek ve Marmara’daki diğer iller işletmese, bir faydası olmaz. Bunun için farklı alanlarda çalışıyoruz.”

 

“2023 YILINI DİKKATE ALIN”

Önder Büyükakın, Marmara Denizi’nin hayata tutunması için de değerli çalışmalar yaptıklarını anlatarak, “Yıl 2023’e dikkat edin. Dip çamuru kaldırma projesi Avrupa’nın en büyüğü. Bu projenin üçte biri Cumhurbaşkanlığı, üçte biri Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, üçte biri de Büyükşehir tarafından karşılanıyor. Bu sayede denizlerdeki nüfus artacaktır. 2023 Marmara’nın yeniden hayata dönmesi için çok önemli bir tarih. Elimizden geldiğince çok çalışıyoruz.”

 

“ÇOCUKLARIMIZLA BULUŞALIM”

Programda Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şube Başkanı Vedat Doğusel de bir konuşma yaptı. Doğusel, “Balığın peşine düşüyoruz. Dün 5 yıl sonra hepimizin anlayacağı bir etkinliği hayata geçirdik. Balıkçılarımızı yeni sezona en iyi şekilde hazırlayalım ve çocuklarımızla buluşturalım.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu