Haber

Cumhuriyetin 100. yılında Malta’nın simge çeşmesi kırmızı beyaz ışıklarla aydınlatıldı

Malta’nın başkenti Valletta’nın merkezinde yer alan ikonik yapılardan biri olan Triton Çeşmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılı münasebetiyle kırmızı-beyaz ışıklarla aydınlatıldı.

Türkiye’nin Malta Büyükelçiliği’nin “X” hesabından yapılan paylaşımda, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünü kutladığımız 29 Ekim Pazar akşamı, Malta’nın merkezindeki Triton Çeşmesi kırmızı ve beyaz renkleriyle parladı. ” İfadesi kullanıldı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Malta Ulusal Miras, Sanat ve Yerel Yönetim Bakanlığı tarafından Cumhuriyetin kuruluşunun 100’üncü yılı münasebetiyle başkentteki Triton Çeşmesi bugün Türk bayrağı renkleriyle aydınlatıldı. Türkiye’nin.

Valletta’da tarihi şehir merkezinin giriş kapısı önünde yer alan ve şehre gelen ziyaretçilerin ziyaret ettiği ana yapılardan biri olan 1959 yapımı Triton Çeşmesi, kırmızı ve beyaz renklerle aydınlatılarak ziyaretçilerin ilgisini çekti.

Bu arada Cumhuriyetin 100’üncü yılı münasebetiyle Malta’nın Marsa ilçesindeki tarihi Türk Şehitlikleri’nde sabah saatlerinde Türkiye’nin Valetta Büyükelçisi Erdeniz Şen, büyükelçilik yetkilileri ve vatandaşların katılımıyla tören düzenlendi.

Büyükelçi Şen’in şehitlikteki anıta çelenk koymasıyla başlayan törende, şehitler anısına saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve değerine ilişkin bir konuşma yapan Şen, daha sonra vatandaşlarla birlikte şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Şehitlikteki törene vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

ladik-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu