Haber

Dışişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlarına ‘Sudan’ çağrısı: Evde kalın

türkiye Dışişleribakanlık, Sudandaki gelişmelerle ilgili duyuruyu paylaştı.

Bakanlık tarafından şu açıklama yapıldı:

“Sudan Cumhuriyeti’nde 15 Nisan 2023 tarihinden bu yana Sudan Ordusu ile Hızlı Destek Güçleri (RSF) arasında yaşanan şiddetli çatışmaları endişeyle takip ediyoruz. Daha fazla kan dökülmesini ve sivillerin zarar görmesini önlemeye çalışıyoruz. Sizleri de sakin olmaya davet ediyoruz. Mevcut sorunları kalıcı olarak çözmenin tek yolunun diyalog ve uzlaşmadan geçtiğine inanıyoruz.”

‘Gerekli yönlendirmeler yapılacak’

Açıklama şöyle devam etti:

Çatışmalardan etkilenen sivillere yardım elini uzatmak için derhal insani ateşkes ilan edilmesinin ve ateşkese uyulmasının öneminin altını çiziyoruz. Türkiye olarak bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu vurguluyoruz. Sudan’daki vatandaşlarımızın durumunu yakından takip etmekteyiz.Ülkedeki mevcut güvenlik koşulları seyahat için uygundur.Vatandaşlarımızın bu aşamada kapalı alanlarda kalmaya devam etmeleri büyük önem arz etmektedir.Uygun güvenlik ve lojistik koşulların oluşturulması durumunda Sudan’ı terk etmek isteyen vatandaşlarımıza gerekli yönlendirmeler yapılacaktır.

Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluk Davet Merkezimiz vatandaşlarımızla yakın temas halindedir. Davet Merkezimiz vatandaşlarımıza telefonla ulaşarak gerekli bilgileri sağlamaktadır. Vatandaşlarımızın Bakanlığımız ve Büyükelçiliğimizin duyurularını ve sosyal medya hesaplarını yakından takip etmeleri, Büyükelçiliğimize kayıt yaptırmayan vatandaşlarımızın ise aşağıdaki telefon numaralarını arayarak herhangi bir talepte bulunmaları halinde bilgilerini iletmeleri fayda sağlayacaktır. Sahip olabilirler.”

Sudan ordusu saat 18:00’den itibaren 24 saatlik ateşkes davetine uyacağını açıkladı.

Bu arada Sudan ordusu, uluslararası tarafların önerdiği 24 saatlik ateşkes çağrısına saat 18.00 itibariyle uyacağını açıkladı.

Sudan Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, uluslararası toplumdan gelen çağrılar üzerine CNN’e yaptığı açıklamada, yerel saatle 18.00’den itibaren 24 saat ateşkese uyacaklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu