Haber

Eski İsrail Cumhurbaşkanı Olmert: İç savaşa doğru gidiyoruz

İsrail’in eski lideri Ehud Olmert’in, ülke genelinde kitlesel protestolara yol açan yargı düzenlemesinin mecliste onaylanmasının ardından “İç savaşa doğru gidiyoruz” demesi. söz konusu.

Olmert, Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetinin Meclis aracılığıyla çıkardığı tartışmalı yargı düzenlemesiyle ilgili olarak British Channel 4’e değerlendirmede bulundu.

İsrail’de Yargıtay’ın yürütme üzerindeki denetimini kaldıracak yasaya karşı Ocak ayından bu yana süren protestoları pekiştirmesiyle tanınan Olmert, “Bu her zamankinden daha ciddi bir tehdit. İç savaşa doğru gidiyoruz” dedi. söz konusu.

Ülkenin istikrarına ve hükümetin yaratıcılığını kaybetme olasılığına rağmen “sivil itaatsizlik” kelimesini kullanan Olmert, “Hükümet İsrail demokrasisinin temellerini tehdit etmeye karar verdi ve bu bizim ne kabul edebileceğimiz ne de tolere edebileceğimiz bir şey” dedi. dedi.

Tartışmalı yargı düzenlemesi

İsrail Adalet Bakanı Yariv Levin’in 5 Ocak’ta açıkladığı “yargı reformu”, Yüksek Mahkeme’nin yetkilerinin sınırlandırılması, yargı atamalarında söz sahibi olma gibi çeşitli yasa tasarılarını içeriyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu, ülke genelinde artan kitlesel protesto ve grevlere yol açan yargı düzenlemesini 27 Mart’ta ertelediğini ancak Mayıs ayı sonunda 2023-2024 bütçesinin Meclis’ten geçmesinin ardından yargı yönetmeliğini yeniden gündeme getireceklerini açıklamıştı.

Muhalefetle müzakerelerin engellenmesinin ardından hükümet son olarak yargı düzenlemesi için düğmeye bastı.

Tartışmalı yargı düzenlemesi kapsamında Yargıtay’ın hükümet üzerindeki denetimini kaldıracak yasa tasarısı, siyasi ve toplumsal muhalefetin tüm tepkilerine rağmen bugün Meclis’te kabul edildi.

İsrail’de 10.000’den fazla yedek asker, hükümetin yargı düzenlemesini protesto etmek için ordudan istifa edeceklerini açıkladı.

siyaset, askeri, güvenlik, ekonomiyargıda üst düzey görevlerde bulunanlar ise hükümetin yargı düzenlemesine karşı olduklarını beyan ettiler.

İsrail’de Netanyahu hükümetinin yargısal düzenlemesine yönelik protestolar 7 aydır sürüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu