Haber

Hindistan’da cami yıkımına karşı düzenlenen protestolarda 4 kişi hayatını kaybetti

– Hindistan’da cami yıkımına karşı düzenlenen protestolarda 4 kişi hayatını kaybetti

YENİ DELHİ – Hindistan’da bir caminin kaçak yapıldığı gerekçesiyle yıkılmasının ardından çıkan şiddet olaylarında en az 4 kişi hayatını kaybetti.

Hindistan’ın Uttarakhand eyaletinin Haldwani kentinde yasa dışı olduğu iddia edilen bir cami ve yanındaki medresenin yıkılması, şiddet olaylarına yol açtı. Olaylar sırasında protestocular çevredeki araçları ateşe verdi ve polise taş attı. Polis kalabalığa biber gazıyla müdahale etti. Polisten yapılan açıklamada, protestolar sırasında en az 4 kişinin öldüğü, polis ve gazetecilerin de aralarında bulunduğu en az 80 kişinin de yaralandığı belirtildi. Olayların ardından Haldwani’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Bölge Hakimi Vandana Singh, caminin devlet arazisinde yasa dışı olarak inşa edilmesi ve dini yapı olarak bildirilmemesi nedeniyle mahkeme kararıyla yıkıldığını söyledi. Söz konusu kararın herhangi bir topluluğa yönelik olmadığını belirten Singh, yetkililerin daha önce cami yönetimine yıkımla ilgili bilgi verdiklerini söyledi.

Uttarakhand Eyaleti Başbakanı Pushkar Singh Dhami, yaptığı açıklamada, hükümetin kötü niyetli kişilere karşı en sert tedbirleri alacağını belirterek, “Polise bu unsurlarla sert bir şekilde mücadele etmesi talimatı verildi. Kundakçılık yapan, taş atan her isyancı cezalandırılıyor. Düzen ve huzur “Bu düzeni bozan hiçbir kötü niyetli insan bağışlanmayacaktır” dedi.

Hindistan’da hükümet, aralarında cami ve medreselerin de bulunduğu kaçak yapıları yıkmaya karar verdi. Ocak 2023’te Haldwani kentinin Banbhoolpura bölgesinde, Hindistan Demiryolları’na ait arazide yasa dışı yaşadıkları iddiasıyla çoğunluğu Müslüman 50 binden fazla kişiye tahliye emri verilmiş ve geniş çaplı gösteriler düzenlenmişti. Yıkımlar Hindistan Yüksek Mahkemesi’nin kararıyla durduruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu