Yaşam

İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden ‘Farkındalık Şenliği’

İstanbul Bilgi Üniversitesi, Dünya Engelliler Haftası kapsamında özel gereksinimli bireylerin kabulünü ve topluma eşit katılımını artırmak amacıyla “Farkındalık Şenliği” düzenledi. merkeziistanbul kampüsü Şenliğe özel gereksinimli öğrenciler, velileri, öğretmenleri, BİLGİ ve Tabiat Koleji öğrencileri katıldı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü ve Engelli Öğrenciler Birimi Dünya Engelliler Haftası kapsamında “Biz farklıyız, birlikte mutluyuz” mottosuyla merkezi Farkındalık Şenliği İstanbul Yerleşkemizde gerçekleştirildi. Özel gereksinimli bireylerin kabul görmelerine ve topluma eşit katılımlarına dikkat çekmek amacıyla düzenlenen şenliğe özel gereksinimli öğrenciler, velileri, öğretmenleri ve BİLGİ ve Tabiat Koleji öğrencileri katıldı.

 

Festivalin açılış konuşması İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Ege Yazgan “Bugün kapsayıcı bir toplum olmanın erdemini görmek için tüm farklılıklarımızla bir araya geldik. Tüm öğrencilerin farklılıklarıyla bir araya gelmelerini, geçit töreninde keyifle yürümelerini ve bir bütün olmalarını büyük bir zevk ve gururla izledik. Bu, olması gerektiği gibi farklılıkları kabul eden ve saygı duyan bir topluluktur. Bu ortamların okullarda, sosyal ve sportif faaliyetlerde, işyerlerinde olmak üzere sosyal hayatın her alanında çoğalması en büyük temennimizdir.”

 

‘Önyargılar bir kenara bırakılmalı’

 

Farkındalık Şenliği’ni özel gereksinimli öğrencilerin akranları ile sosyalleşmelerini sağlamak amacıyla düzenlediklerini belirten, BİLGİ Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dilara Fatos Özer “Dünya Sağlık Örgütü’nün Engelliler Raporu’na göre toplumların yüzde 15’i özel gereksinimli bireylerden oluşuyor. Türkiye’de yaklaşık 12 milyon özel gereksinimli birey bulunmaktadır. Özel gereksinimli bireyler eğitim, sağlık, istihdam, ulaşım, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlere katılım gibi alanlarda zorluklar yaşamaktadır. Bu sorunların değerli bir kısmı, özel ihtiyaçları olmayan kişilerin olumsuz tutumlarından ve ön yargılarından kaynaklanmaktadır. Ancak kapsayıcı bir toplum olmanın temeli, farklılıkları kabul eden, farklılıklara saygı duyan, haklara duyarlı ve farklı ihtiyaçlara cevap veren yaklaşımlardan oluşur. Özel gereksinimli bireylere yönelik olumsuz tutum ve ön yargılardan kaynaklanan olumsuzlukları gidermek için de çalışıyoruz. Bu kapsamda gerçekleştirdiğimiz Farkındalık Şenliği’nde herhangi bir pürüzleri olmayan öğrencilerimizi özel gereksinimli akranlarıyla buluşturduk. Festivalde kurulan yakın dostlukların ve olumlu tutumların, farklılıkları kabul eden ve saygı duyan bir toplumun oluşmasına katkı sağlayacağını düşünüyoruz.”

 

Öğrenci, veli ve öğretmenlerin katıldığı geçit töreniyle başlayan Farkındalık Şenliği’nde, Bremen Mızıkacıları olarak bilinen Down sendromlu çocuklardan oluşan müzik grubu perküsyon performansıyla sahne aldı. Şenliğe Yeditepe İşitme Engelliler Okulu, Tomurcuk Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi, Türkiye Otistik Destekleme ve Eğitim Vakfı, Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği, İstanbul Gedik Üniversitesi Manisiz Ömür Boyu Uygulama ve Araştırma Merkezi, Otistik Derneği, Beyoğlu Tabiat Koleji ve BİLGİ öğrencileri katıldı. yüz boyama olmadan Üretimden empati parkuruna, deneyim atölyesinden sanat ve yaratıcılık atölyesine, masal atölyesine kadar pek çok etkinlik düzenlendi. Ceren Gökçe, Deniz Köse, Mehmet Mesut Uygun ve Garen Yakupyan’ın fotoğraf standının da yer aldığı şenlik, “Anneler Paylaşım Buluşması”nın ardından tüm katılımcıların bir araya geldiği dansla son buldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu