Haber

İsveç: “Kuzey Akım’daki patlamaların nedeni sabotaj”

İsveç tarafından yürütülen soruşturma çerçevesinde Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 doğal gaz boru çizgisindeki patlamaların nedeninin sabotaj olduğu ortaya çıktı.

İsveç, Rus gazını Avrupa ülkelerine taşıyan Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru sınırlarında 26 Eylül’de patlamalar sonucu meydana gelen sızıntılarla ilgili soruşturmanın birinci sonuçlarını açıkladı. İsveç Güvenlik Servisi tarafından yapılan açıklamada, boru çizgilerinde yapılan incelemenin sabotaj savlarını doğruladığı belirtildi. Olay yerinden alınan örnekler üzerinde yapılan incelemelerde patlayıcı kalıntılarının tespit edildiği tabir edilen açıklamada, patlamalar sonucu boru çizgisinde büyük hasar meydana geldiği kaydedildi. Açıklamada, devam eden geniş çaplı soruşturmanın olaya ait daha kesin sonuçlar elde edilmesini sağlayacağı vurgulandı.

İsveç Güvenlik Servisi, sabotajı gerçekleştiren şahısların soruşturmanın sonucuna bağlı olarak tespit edileceğini tabir ederken, İsveç Kıyı Güvenliği, İsveç Silahlı Kuvvetleri ve İsveç polis teşkilatı dahil olmak üzere bir çok kurumun soruşturmaya katkı sağladığı kaydedildi.

Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru sınırlarında 26 Eylül’de patlamalar sonucu 4 noktada gaz sızıntısı meydana gelmişti. Almanya, Danimarka ve İsveç olayla ilgili başka soruşturmalar başlatmıştı. İsveç ve Danimarka tarafından yapılan ön soruşturmada, olayın sabotaj olduğuna ait işaretler olduğu belirtilmişti. – STOCKHOLM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu