Teknoloji

M3 Max İşlemcili MacBook Pro Hakkında Bomba İddia: 40 GPU Çekirdeği, İşlemcide 4 Ekstra Performans Çekirdeği!

Apple, 2020 yılında departmanda büyük bir hamle yaparak Intel’e olan bağımlılığını tamamen sonlandırdı ve bilgisayarlarında kendi çiplerini kullanmaya başladı. “M” adını taşıyan yeni yongalar, M1 ile başladı ve bugün hala M2 Max ile yenilik yapıyor.

2023 yılının başında M2 Pro ve M2 Max yongalarını yeni piyasaya sürmüş ve ağızları açık bırakmışken bugün gelecek yılın ilk haberi geldi. Bloomberg’in deneyimli yazarı Mark Gurman, M3 çipli yeni Mac’lerin test sürecinde olduğunu belirterek, yeni ailenin amiral gemisi hakkında “ne kadar daha” dedirten bilgiler paylaştı.

M3 Max, performansını zirveye taşıyacak özelliklere sahip olacak:

Mark Gurman, gelecek yılın amiral gemisi çipi M3 Max’in 16 inç MacBook Pro’da test edildiğini paylaştı. Ancak en dikkat çeken şey, testte kullanılan çipin özellikleri oldu.

Gürman’ın paylaştığı bilgilere göre M3 Max 16 CPU çekirdeği ve 40 GPU çekirdeği sahip olacak Karşılaştırma için günümüzün amiral gemisi M2 Max, 12 işlemciye ve 38 GPU çekirdeğine sahiptir.

M2 Max ile kıyaslandığında kağıt üzerinde sadece 2 ve 4 çekirdek artıyor ancak bu çekirdeklerin ara bağlantıları ve popoları ile birlikte sunduğu performans bu sayıdan çok daha fazlasını sunabilecek. Çünkü Apple, M3 Max ile artık 5 nanometre üretim sürecinden 3 nanometre üretim sürecine geçecek. Yani çipteki en temel bileşenler olan transistörler birbirine 2 nanometre daha yakın olacak.

Çekirdek dağılımında da kritik bir değişiklik olacak. Apple, M3 Max’in 16 işlemci çekirdeğinden 12’sini performans çekirdeği ve 4’ünü verimlilik çekirdeği olarak sunacak. M2 Max’te bu dağıtım 4 verimlilik ve 8 performans çekirdeğine sahip olacaktı.

seydisehir-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu