Haber

Malezya’da 15. genel seçim için oy kullanma işlemi sona erdi

KUALA Malezya’da 15. genel seçim için oy verme işlemi yerel saatle 18: 00’da resmi olarak sona erdi.

Oy verme sürecinin sona ermesinin akabinde sandıklar açılarak oy sayım sürecine geçildi.

Malezya Seçim Komitesi tarafından yayınlanan bilgilere nazaran, ülke genelinde seçime iştirak oranı mahallî saatle 15.00 sularında yüzde 65 düzeylerine ulaştı ve buna nazaran 13,6 milyon seçmen sandık başına gitti.

Komisyon, Sarawak eyaletindeki Baram seçim bölgesindeki 11 oy verme merkezinin seller nedeniyle kapatılmak zorunda kaldığını duyurdu.

Malezya’da parlamentodaki 222 sandalye için yarışan siyasi parti ve koalisyonlar, özellikle ilk kez oy kullanacak gençlerin desteğini alarak muson mevsiminde yapılan “baskın erken seçimleri” avantaja çevirmek istiyor.

33 milyonluk Malezya’daki genel seçimler, iktidardaki pozisyonunu muhafazaya çalışan Birleşik Malay Ulusal Örgütü (UMNO) liderliğindeki Ulusal Cephe (BN), farklı etnik adaylarıyla çoğulcu bir çizgide ilerleyen Umut İttifakı (PH) ve Malay milliyetçisi Ulusal İttifak (PN) ortasında şimdiye kadarki en hararetli çekişmeye sahne oluyor.

Seçimde, UMNO liderliğindeki BN ve Enver İbrahim liderliğindeki PH koalisyonu ortasında kıyasıya bir rekabetin yaşanacağı varsayım ediliyor.

Ülke siyasetinin önde gelen isimlerinden Başbakan İsmail Sabri Yakup, Pahang eyaletinin Bera bölgesinde, PH koalisyonunun önderi Enver İbrahim, Perak eyaletindeki Tambun bölgesinde, PN koalisyonu başkanı Muhyiddin Yasin, Johor eyaletindeki Pagoh bölgesinde ve iki defa başbakanlık koltuğuna oturan 97 yaşındaki önder Mahathir Muhammed, Kedah eyaletindeki Langkawi bölgesinde yarışıyor.

Seçim sonuçlarının, Seçim Komitesi tarafından gece geç saatlerde açıklanması bekleniyor.

Malezyalılar, 1957’deki bağımsızlığından bu yana 15. sefer genel seçimler için sandık başına gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu