Haber

Mehmet Büyükekşi: “Futbolun güzelliklerini öne çıkarmalıyız”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, herkes gibi hakemlerin de hata yapabileceğini belirterek, “Bu kültürümüzü değiştirmemiz lazım. Aksi takdirde hep bir kısır döngüye gireriz. Bu kısır döngüden kurtulmak için futbolun güzelliklerini ön plana çıkarmamız gerekiyor.”

Ziraat Türkiye Kupası çeyrek ve yarı final kuraları Turkuaz Medya Center’da çekildi. Kura çekiminin ardından Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi basına açıklamalarda bulundu. Büyükekşi, “Bugün Ziraat Türkiye Kupası çeyrek ve yarı finallerini berabere kestik. 148 kadroyla başlayan maraton, oynanan maçlar sonucunda 8 gruba ayrıldı. Bu 8 takım birbirinden değerli. Çeyrek final ve yarı final ve son olarak da finalde karşı karşıya geleceklerini anlatan Çetinkaya, “En büyük temennimiz bu maçların fair play ruhu içinde oynanması. Biliyorsunuz ki bu yılın başka bir değeri var. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında kupayı alacak olan takımın bundan sonra da 100. yılın şampiyonu olarak anılacağına inanıyorum. O yüzden şimdiden tüm takımlarımıza “Bireysel olarak başarılar diliyorum. Türkiye’de futbolun güzelliklerini bizlere yaşatmalarını diliyorum. Bu kupaya destek veren sponsorlarımıza teşekkür ediyorum. Öte yandan futbolumuzu da davet ediyorum.” Kupa maçlarında seyirci statlara, ekrana geliyor” dedi.

“Takımlar artık kupa maçlarına as takımlarla gidiyor”

Takımların kupaya verdiği önemin her geçen yıl arttığını ifade eden Başkan Büyükekşi, “Türkiye Kupası bu yıl diğer yıllara göre taraftara daha cazip geliyor. Birbirinden değerli 8 takımımız var. kupada çalışmalarını sürdürüyor.Her aşamada gruplar yedek takımla oynamak yerine ana takımlarla kupayı almaya çalışıyor.Bu durum bizim için de sevindirici.Maçları oynamak en büyük arzularımızdan biri. izleme keyfi yüksek” dedi.

“Hakemlerimize 4 ayda 200 saat VAR eğitimi vereceğiz”

“Futbolu zevkli hale getirmek için kültürümüzü değiştirmemiz gerekiyor” sözlerine yer veren Mehmet Büyükekşi, “Hakem konusunu defalarca gündeme getirdik. Hakemlik konusunda altını çizmemiz gereken bahisler.Biri tecrübe diğeri antrenman.Eğitimde değerli bir adım attık ve önceki gün hakem akademisinin kurulduğunu duyurduk.Geçen yıl 4 ayda 2 saat VAR eğitimi yapıldı. Bu yıl 4 ayda 200 saat VAR eğitimi vererek bu eğitimi yüz katına çıkaracağız.Bir yandan da UEFA’ya eğitim vereceğiz.Adımlarımızı atıyoruz.Hakemlerimizin eğitimlerini önemsiyoruz. Hakemlerimiz de insan Biliyorsunuz 20 Ocak’ta yeni bir talimat yürürlüğe girdi Maç öncesi veya sonrasında hakemlerimiz hakkında konuşan oyuncular, teknik direktörler, kulüp yöneticileri veya liderleri cezalandırıldı Hakemlerimizi etkileyecek konuşmalar kaçınılmalıdır. Herkes hata yapabileceği gibi hakemlerimiz de hata yapabilir. Bu kültürümüzü değiştirmemiz gerekiyor. Aksi halde tüketime hep bir kısır döngü içinde geliriz. Bu kısır döngüden çıkmalıyız. Futbolun inceliklerini öne çıkarmamız gerekiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu