Silah

Orban’dan nükleer silah uyarısı: Ukrayna’da en kötü senaryolar gelişebilir

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Patriota adlı YouTube kanalına verdiği demeçte, Ukrayna’da nükleer silah kullanımına ilişkin en kötü senaryoların gerçekleşebileceğini belirterek bu konuyla ilgili şu değerlendirmede bulundu:

Bana göre Avrupalı politikacılar nükleer bombayı gerçekten kullanılması gereken bir şey olmaktan çok taktiksel caydırıcılık aracı olarak görüyorlar. Ama savaşın başında düşünmedikleri şey yine de savaşın sonunda gerçekleşebilir. En kötü senaryolar hayata geçebilir.

Daha önce Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, ABD’nin Rusya’nın Ukrayna’daki çatışmalarda nükleer silah kullanması halinde Rus mevzilerini yok etmekle tehdit ettiğini dile getirmişti. Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, Sikorski’nin bu sözlerine verdiği yanıtında, ABD’nin mevzilerimize saldırmasının bir dünya savaşının başlaması anlamına geldiğini ve Polonya gibi ülkelerin bunu anlaması gerektiğini kaydetmişti.

Kremlin, Moskova’nın askeri operasyonlarda nükleer silah kullanma planının olmadığını defalarca dile getirirken, “Nükleer bir savaşın kazananı olamazdiyen Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın muhaliflerinin bu tür silahlara sahip olduğunu bilmeleri gerektiğini, ancak ülkesinin bu silahlarla kimseyi tehdit etmediğini vurgulamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu