Haber

Sanders’tan ABD’ye İsrail dönemi

Bağımsız ABD Senatörü Bernie Sanders, The Guardian gazetesinde yer alan makalesinde, ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosunun Gazze’deki “ağır insani felaketi” görmezden geldiğine dikkat çekti.

ABD’nin, Netanyahu’ya bu insanlık dışı ve hukuk dışı savaşına destek için bir dolar daha vermeyeceğini açıkça belirtmesi gerektiğine işaret eden Sanders, “Açık olalım: Gazze’de yaşananlar, bizden binlerce kilometre uzakta yaşanan talihsiz bir trajedi değil. ABD her yıl İsrail’i ziyaret ediyor.” “3,8 milyar dolar askeri yardım sağlıyor ve Gazze’yi yok eden bombalar ve askeri teçhizat ABD’de üretiliyor. Yani biz olan bitenin suç ortağıyız.” İfadelerini kullandı.

“Yaşanan bir doğal afet değil”

Ekibinin Gazze’de Birleşmiş Milletler (BM), Dünya Gıda Programı ve diğer insani kuruluşlarla görüştüğünü vurgulayan Sanders, bölgede insani yardım erişiminde iyileşme olmazsa çok sayıda kişinin susuzluktan ölebileceğine dikkat çekti. ishal, önlenebilir hastalıklar ve açlık.

Yaşananların doğal bir felaket olmadığını kaydeden Sanders, “Bu, İsrail’in aşırı sağcı hükümetinin lideri Binyamin Netanyahu ve diğer siyasi liderlerin yaptığı tercihlerin doğrudan sonucudur.” değerlendirmesini yaptı.

Sanders, Gazze’ye giden üç su boru hattından yalnızca birinin çalıştığını belirterek, BM’nin şu anda Gazze’de 570 bin kişinin kıtlığa eşdeğer “felaket düzeyinde açlık”la karşı karşıya olduğunu söylediğine dikkat çekti.

Gazze’de sağlık hizmetlerinin durma noktasına geldiğini kaydeden Sanders, “Gazze’de bugün hayat böyle. Amerikan halkının bunu görmezden gelmemesi gerekiyor. Biden yönetiminin bunu görmezden gelmemesi gerekiyor. Kongre bunu görmezden gelmemeli.” İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu