Ekonomi

TCMB: Sadeleşme süreci kademeli olarak devam edecek

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, toplantı özetinde, makro finansal istikrarı desteklemek ve piyasa mekanizmalarının işlerliğini artırmak için mevcut mikro ve makroihtiyati çerçevenin iyileştirilmesi gerektiğini yineledi.

Bu bağlamda, söz konusu kapsamda sadeleştirme politikasının devamına karar verildiğine işaret edilen özette, “Mevcut mikro ve makroihtiyati çerçeve, piyasa mekanizmalarının işlevselliğini artıracak ve makro finansal istikrarı güçlendirmek. Sadeleştirme süreci kademeli olarak devam edecek.”

Sadeleşme sürecinde atılan adımların hızının ve sırasının etki analizi ile belirlendiği belirtilen meclis özetinde, siyasi çıkarların ana eğilimi azaltacak şekilde belirleneceği ifade edildi. enflasyonu orta vadede yüzde 5 hedefine ulaştıracak nakit ve finansal koşulları sağlamaktır.

“Gerektiği kadar sıkma”

Fiyat istikrarındaki bozulmanın makroekonomik istikrar ve özellikle finansal istikrar üzerinde oluşturabileceği risklere dikkat çekilen özette, “Bu çerçevede Kurul, 2011 yılında adımlarını kademeli olarak güçlendirdiği parasal sıkılaştırma sürecine devam etme kararı almıştır. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma sürecinin devam edeceği öngörülmektedir.” söylendi.

“Yüksek fiyat artışı yaşandı”

TCMB), öncü göstergelerin maliyet gelişmelerinin de etkisiyle Temmuz ayına yayılan yüksek fiyat artışlarına işaret ettiğini bildirdi.

Toplantı özetinde, buna bağlı olarak yıllık enflasyonun önemli ölçüde artacağının varsayıldığına değinildi.

Kurul, vergi düzenlemelerinin kısa vadede enflasyon üzerinde ilave bir olumsuz etki yaratacağını öngörmüştür. Ancak vergi artışlarının etkisinin geçici olacağı, talep ve mali disiplin üzerindeki olumlu etkilerle bir miktar dengeleneceği değerlendiriliyor.

kurucasile-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu