Teknoloji

Yakında Telefonları Yalnızca 1 Dakikada Şarj Etmek Mümkün Olabilir!

Günümüzde pek çok akıllı telefonun reklamlarında batarya ömrünün ve hızlı şarj kapasitesinin öne çıkarıldığını sık sık görüyoruz. Peki ya akıllı telefonlarımızı sadece 60 saniyede şarj edebiliyor olsaydık? O zaman bu kadar büyük bataryalara ihtiyaç duymazdık ve telefonlarımızın içine daha fazla teknoloji yer alabilirdi. 

Yeni yayımlanan bir makaleye göre, yeni keşfedilen bir teknoloji sayesinde akıllı telefonlarımızı tamamen şarj etmemiz bir dakikaya bile düşebilir. Bu yeni teknoloji iyonların süper kapasitörler üzerinde hareket etmesine dayanıyor. Pozitif yüklü bir atom olan iyonların kullanımı ve süper kapasitörlerin yüksek akımda enerji depolama kapasiteleri bu aşırı hızlı şarjı mümkün kılabiliyor. 

Laboratuvar çalışmalarının yakında başlaması bekleniyor

Araştırmacılardan Ankur Gupta, çalışmada kullanılan bazı akış inceleme tekniklerinin yağ ve su filtreleme sistemlerinde kullanılan teknikler olduğunu ifade etti. “Enerjinin gezegenin geleceği üzerindeki kritik rolünü göz önüne aldığımızda, kimya mühendisliği diplomamı cihazlarda enerji depolama için kullanmak istedim.” diyen araştırmacı, bu çığır açabilecek teknolojinin temelini inşa etti. 

Yeni çalışma, iyonların hareketinin daha önce incelenmediği bir açıdan değerlendirilmesini sağladı. Görünüşe göre atomlar, Kirchhoff Yasası olarak adlandırlan teoriye göre hareket etmiyorlar. Yeni yöntem ile elektrik yüklenmesi çok daha hızlı şekilde gerçekleştirilebiliyor, en azından teoride. Araştırmanın laboratuvar deneylerinin yakında başlaması bekleniyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu