Haber

Yeşilden griye dönen Bursa’da tercihler değişecek mi?

İşin aslı, Ankara’dan Eskişehir’e hızlı trenle oradan da otobüsle Bursa’ya hareket ederken, iki yanından akan yeşillik, Osmanlı mirası kentine neden yıllardır “Yeşil Bursa” dendiğini açıklıyor. Ancak gezi sonunda Bursa’ya ulaştıktan sonra hakikat şehrin içlerine doğru ilerledikçe, şehrin deneyimli insanlarının biraz nostaljik hissetmelerinin ve eski zamanların yeşiline özlem duymalarının nedeni daha iyi ortaya çıkıyor.

Önemli tarım şehirlerinden biri olan dağlarla çevrili verimli bir ovanın kenarına kurulmuş olan şehir, son on yıllarda hızla sanayileşerek yerleşimini ovaya doğru genişletmiş ve yeşili, sanayi tesisleri ve plansız yapılarla bozlaşmaya başlamıştır. yapı.

Bursa’nın ilçelerinden Mudanya’dan çalışmak için il merkezine göç eden orta yaşlı bir taksici, eski Bursa hasretini “Çocukluğumda Mudanya’da denizde yüzerken, sahile baktığımızda sadece yeşil görüyorduk, şimdi sadece binaları görüyoruz” dedi.

Bursa halkının sorunları ve beklentileri nelerdir?

“Yeşil Bursa” olarak bilinen Osmanlı mirası antik kentin renginin hızla griye döndüğü görülüyor. Bu nedenle şehrin “yeşilinin solması” ve giderek betonlaşması Bursalıların sıklıkla dile getirdiği konulardan biridir. Ancak Bursa’nın tek sorunu çarpık kentleşme değil.


Bursa Fotoğraf: Gülsen Solaker/DW

Hayat pahalılığı ve işsizlik Bursalıların seçim öncesi şikayet ettiği konuların başında geliyor.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bursa’da da en çok konuşulan şey artan fiyatlar. Eskiden gıda toptancısı olan ve şimdi emekli olan bir vatandaş, “Eskiden ayda bir hanımla yemeğe çıkardık ama artık çıkamıyoruz. En pahalısı yemek ve yemek mesela. Kıyafetler de pahalı ama alınca 2-3 yıl giyiliyor, her gün yemek yiyor” diyor.

Kentte yaklaşık 600 bin emekli yaşıyor. Partilerin kendilerine vaatleri arasında enflasyonun altında ezilen emeklileri en çok etkileyen Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bayram ikramiyelerinin asgari ücrete yükseltileceği.

Türkiye’nin dördüncü büyük şehri olan Bursa’nın Osmanlı’dan kalma tarihi dokusunu kaybediyor olması hem sanayinin ağırlık kazanması hem de şehrin her zaman hem dış hem de iç göç alması önemli etkenler olarak gösteriliyor. Bu nedenle kentte yaşayanların hükümeti suçladığı konuların başında ekonominin yanı sıra sığınmacılar konusu geliyor.

Sürekli göçmen alan bir şehir olan Bursa, Suriye savaşının ardından Türkiye’ye gelen sığınmacıların uğrak noktalarından biri haline geldi. Sanayi tesislerinde çalışan ya da küçük esnaflık yapan sığınmacılar, farklı yerlerden göç etmiş Bursalılar tarafından sahiplenilmiyor.

Bursalıların diğer kıymetli sorunları ise genç işsizliği, ulaşım, hava kirliliği ve Marmara bölgesinde beklenen depreme hazırlık yapılmaması. Hızlı trenin verilen sözlere rağmen hala şehre gelmediğini de söyleyen Bursalılar, sanayi tesisleriyle birlikte yoğun olarak hissedilen hava kirliliğinden şikayetçi.

Bu seçimde orta parti istikrarı değişecek mi?

Yaklaşık 2 milyona yakın yüksek seçmen oranıyla Bursa’nın 14 Mayıs’ta hem cumhurbaşkanlığı hem de milletvekilliği seçimlerinde alacağı karar değerli olacak.

Bursa, TBMM’de 20 milletvekili ile temsil edilmektedir. 2018 genel seçimlerinde AKP 11, CHP 5, İYİ Parti ve MHP 2’şer milletvekili kazandı. İki seçim bölgesi bulunan kentte partilerin birbirinden değerli adayları var. AKP’nin adaylarından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile eski İçişleri Bakanı Efkan Ala, listelerin yanlış yapıldığına ve Bursalı olmayan bu iki ismin Bursa’ya gittiklerinde şehri unutacaklarına dikkat çekiyor. Meclis.


Bursa’da sokaklar parti bayraklarıyla süslendi Foto: Gülsen Solaker/DW

Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin oylandığı 2017’de Bursa yüzde 53,21 ile “Evet”, yüzde 46,79 ile “Hayır” dedi. 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan oyların yüzde 55,5’ini alırken, CHP’nin adayı Muharrem İnce yüzde 31,5’te kaldı.

Bu cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan önde görünürken, diğer bazı illerde olduğu gibi partisi ile Erdoğan arasındaki uçurumun açılabileceğine işaret ediliyor.

Milliyetçi ve muhafazakar bir seçim ölçeğinin hissedildiği kentte son dönemde ekonomik sıkıntılar, hayat pahalılığı ve büyüyen işsiz genç ordusu ön plana çıktı. Bunun da etkisiyle ibrenin Cumhur İttifakı’ndan Millet İttifakı’na kaydığı belirtilirken bunun ne ölçüde olacağı belirsizliğini koruyor.

Kentle ilgili yapılan son anketlere göre AKP’nin her iki seçim bölgesinde de ciddi oy kaybı yaşayacağı, CHP ve İYİ Parti’nin oylarının ise artacağı iddia ediliyor.

Bursa’nın en deneyimli gazetecilerinden Olay Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Emin Yılmaz, 47 yıllık mesleki tecrübesiyle Cumhur İttifakı’nın bu seçimde olduğu gibi 11 milletvekili çıkarmasının çok zor olduğuna dikkat çekiyor. geçmiş ve bunun 8-9 milletvekiline düşmesini bekliyor. Yılmaz, seçimden beklentilerini şöyle açıklıyor:

“AK Parti yine Bursa’da birinci parti ama 2018’deki kadar güçlü değil. Bunun sebebi ekonomik sıkıntılar. Demirel’in meşhur dediği gibi pota kaynaması sorun. Geçen aya kadar Millet İttifakı daha görünürdü ve psikolojik avantajı vardı. Ama geçen ay Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahaya inmesi havayı biraz değiştirdi. Yine de AK Parti’nin 11 milletvekili çıkarabileceğini düşünmüyorum.”

Bu ortamda eski merkez sağ partiler DYP ve ANAP, il-ilçe başkanı ve yönetim kurullarında görev yapan yaklaşık 50 eski Bursalı siyasetçi dün bir araya gelerek Kılıçdaroğlu’nu destekleme kararı aldıklarını açıkladı. Bursa’da ilk kez böyle bir platformun ortaya çıktığı kaydedildi.

Cumhur’dan kayan oylar kime gidebilir?

Peki, milletvekilliği seçimlerinde AKP ve MHP’den kayması beklenen oylar kime gidecek?


CHP 1. Bölge 1. Adayı Prof. Dr. Kayıhan Pala, Muhabirimiz Gülsen Solaker ile Fotoğraf: DW

Millet İttifakı’nın ana ortağı, CHP’nin 1. Bölge 1. sıra adayı Prof. hükümet.

Pandemi döneminde yaptığı çalışmalarla ön plana çıkan Halk Sağlığı Uzmanı Pala, kentin çok değerli ve kronik sorunları olduğunu belirterek, şunları söylüyor:

“Son 3 haftadır yoğun bir şekilde sahadayız. Bir önceki seçimde yine bu bölgeden aday olmuştum ve aynı bölgeleri ziyaret ettiğimde değişimi çok net bir şekilde gözlemliyorum. Kılıçdaroğlu’nun adaylığına ilgi çok arttı. Toplumun hemen her kesiminde bir değişim talebi var. Kılıçdaroğlu’nun ilk turda ondan önde bitirmesini bekliyorum.”

UYGUN Partisi Genel Başkanı Meral Akşener ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Salı günü kent meydanında düzenlediği mitinge katılanlar arasında da değişim talebi hissediliyor. Çoğunluğu kadın ve gençlerden oluşan mitinge ellerinde Türk bayrağıyla katılan 20’li yaşlarında iki genç kız, seçimin ilk yılında Kılıçdaroğlu’nun lehine sonuçlanacağına inandıklarını söyledi. Başarılı olursak her şey çok daha iyi olacak” dedi.

Aralık ayı sonunda öldürülen ülkücü Sinan Ateş’le ilgili sır perdesinin açılmaması, kentteki milliyetçi oyları etkilemişe benziyor. Ancak bu cinayetin MHP oylarında büyük bir kırılmaya neden olup olmayacağı konusunda net bir görüş yok.


İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkan Yardımcısı Sevinç AtabayFotoğraf: Gülsen Solaker/DW

İYİ Parti Eğitim Politikaları Başkan Yardımcısı Sevinç Atabay, Bursa 1. Bölge ikinci adayı oldu. Atabay, Bursa’nın tarımın yanı sıra yurt içi ve yurt dışına sanayi ihracatı açısından da değerli olduğunu hatırlatarak, şöyle devam ediyor:

“20 milletvekili olmasına ve değer üreten bir şehir olmasına rağmen Bursa siyasi olarak yalnız bir şehir haline geldi. 20 milletvekili olan bir şehrin bu kadar sorunu olmaması lazım. Son 10 yılda çok fazla iç ve dış göç aldı, demografik yapı hızla değişmekte, tarih ve kültür açısından zengin olan kentin bu yapısı giderek kaybolmaya başlamıştır.

Yeşil Sol Parti’nin Bursa’daki talihi nedir?

Bursa’da özellikle 2. seçim bölgesinde dikkat çeken bir diğer parti ise Yeşil Sol Parti çatısı altında seçime giren HDP. YSP, HDP’nin 7 Haziran 2015’te Bursa’da yakaladığı başarıyı tekrar kazanıp milletvekili seçmeye çalışıyor. Ancak 2015 seçimlerinden sonra iktidar Bursa’daki seçim bölgelerini kendi lehlerine düzenlediği için HDP seçmeninin oyları birinci ve ikinci ilçelere dağılmış durumda.


Bursa 2. Bölge 1. olağan adayı Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, muhabirimiz Gülsen Solaker ile Fotoğraf: DW

Yeşil Sol Parti’nin Bursa 2. Bölge ilk olağan adayı Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, bugünlerde kapı kapı dolaşarak kanaat önderleriyle görüşüyor.

Muş ağırlıklı kentte yaklaşık 400 bin Kürt seçmenin bulunduğunu belirten İpekyüz, ikinci bölgede iki milletvekili olmasını istediklerini ve bunu 2015’te tekrar yapabileceklerini söylüyor. maratona 30 metre geriden başlamış görünüyor.YSP’ye atılmayan her oyunun Cumhur İttifakı’na fayda sağlayacağını seçmenimize anlatmaya çalışıyoruz.”

Osmanlı’dan kalma birkaç tarihi çeşme dışında üzerine kurulduğu Uludağ’ın suyunu para karşılığında içebilen, yeşilliğini çarpık kentleşmeye kurban veren Bursa’nın ne yöne gideceği ilgiyle izleniyor. seçimlerde tercihini kullanır.

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu