Sağlık

40 yaşından sonra meme kanseri taramaları ihmal edilmemeli

Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserinin erken teşhisinde meme kanseri tarama programlarının büyük değer taşıdığını vurgulayan Medical Park Çanakkale Hastanesi Radyoloji Kliniği Uzmanı Dr. Orhan Kaya, “Ülkemizde premenopozal genç kadınlarda meme kanseri oranı daha yüksek olduğu için mamografi taramalarına erken başlanıyor. Türk Radyoloji Derneği meme şikayeti olmayan ve yüksek riskli kadınlara 40 yaşından itibaren yılda bir kez mamografi taraması yapılmasını önermektedir. “Meme kanseri riski yüksek kişiler 40 yaşından önce mamografi taramasına başlıyor.”

Medical Park Çanakkale Hastanesi Radyoloji Kliniğinden Uzman Uzm. Orhan Kaya, meme kanserinde tarama programları olan ultrasonografi ve mamografi hakkında açıklamalarda bulundu.

Kadınlarda en sık görülen kanserler arasında ilk sıralarda yer alan meme kanserinin erken teşhisinde meme kanseri tarama programlarının büyük önem taşıdığına dikkat çeken Uzm. Kaya, “Ülkemizde premenopozal genç kadınlarda meme kanseri oranı daha yüksek olduğu için mamografi taramalarına erken başlanıyor. Türk Radyoloji Derneği meme şikayeti olmayan ve yüksek riskli kadınlara 40 yaşından itibaren yılda bir kez mamografi taraması yapılmasını önermektedir. Meme kanseri riski yüksek kişilerde 40 yaşından önce mamografi taramasına başlanır.

  TÜM SONUÇLARI DOKTOR İLE PAYLAŞMAK ZORUNDADIR

Hastaların tüm sonuçlarının hekim kontrolünde değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Uzm. Dr. Meme dokusu yoğun olan hastalarda mamografik hassasiyet azalır ve mamografiye ek olarak ultrasonografi tetkiki de taramaya eklenir.

ÖNCELİKLİ ULTRASONOGRAFİ

Meme ile ilgili şikayetleri ve muayene bulguları olan 40 yaş altı kadınlara ultrasonografiyi özellikle tavsiye ediyoruz. Orhan Kaya, “Memeye bağlı şikayetlerde ve klinik muayene bulgularında kullanılan ilk görüntüleme yöntemi ultrasonografidir. Ultrasonografi sonrasında kansere işaret eden bulgular varsa mutlaka uzman bir mamografi tetkikine başvurmaları gerekir” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

atasehirajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu