Haber

Sudan’da yoğun bombardıman: 17 ölü, 106 yaralı

Sudan Tabipler Birliği, başkent Hartum’un güneyinde düzenlenen yoğun bombardıman sonucu 17 kişinin hayatını kaybettiğini, 106 kişinin de yaralandığını duyurdu.

Sudan’da ordu ile paramiliter grup Hızlı Güçlendirme Güçleri (HDK) arasında çıkan çatışmalar 47. gününü geride bıraktı.

Sudan Tabipler Birliği’nden yapılan açıklamada, başkentin güneyindeki Mayo bölgesine dünkü yoğun ve “kanlı” bombardıman sonucu 17 kişinin hayatını kaybettiği, 36’sı ağır 106 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Açıklamada, Beşir Eğitim Hastanesi’nin yaralı sayısının fazlalığı ve sağlık çalışanlarının yetersizliği nedeniyle müdahalede güçlük yaşadığı belirtildi.

Havalimanı 15 Haziran’a kadar kapalı

Sudan Sivil Havacılık Otoritesi, insani yardım ve tahliye seferleri dışında hava sahasını kapatma kararının 15 Haziran’a kadar uzatıldığını duyurdu.

Nisan ortasında ordu ile HDK arasında çıkan iç çatışmanın ardından Sudan havaalanı düzenli hava trafiğine kapatılmıştı.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma

Ordu, bir zamanlar desteklediği ancak bağımsız ve paralel bir ordu gibi davrandığı için tehdit olarak gördüğü HDK’nın 2 yıl içinde tamamen orduya entegre edilmesini istiyordu. Savaş ve tırmanan gerilim, 15 Nisan sabahı başkent Hartum’da ve çeşitli kentlerde taraflar arasında silahlı çatışmaya dönüştü.

2019 yılında darbeyle devrilen Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir döneminde isyancılara karşı mücadele etmek, sınırları korumak ve düzeni sağlamak amacıyla milis yapılanması olarak kurulan HDK’nın onbinlerce üyesi bulunuyor.

Ülke içinde bir milyondan fazla insanın yerinden edildiğini belirten Birleşmiş Milletler, çatışmalar nedeniyle 300 bin kişinin komşu ülkelere kaçtığını duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Sudan’da devam eden çatışmalar nedeniyle 850 kişinin hayatını kaybettiğini, 5 bin 500 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Tarafların 29 Mayıs’ta ateşkesi 5 gün daha uzatma kararı almasına rağmen Sudan’da çatışmalar sürüyor.

haber-caldiran.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu