Ekonomi

ABD Tüketicilerinin Kısa Vadeli Enflasyon Beklentileri Yükseliyor

YENİ Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi Ağustos ayında yüzde 3,6’ya yükseldi.

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi, Ağustos ayı Tüketici Beklentileri Anketi sonuçlarını açıkladı.

Yaklaşık 1.300 hanenin katılımıyla gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, önümüzdeki 12 ayı kapsayan kısa vadeli ortalama enflasyon beklentisi Ağustos ayında 0,1 puan artarak yüzde 3,6’ya yükseldi.

Dört aylık düşüşün ardından yükselen kısa vadeli enflasyon beklentileri, Temmuz ayında yüzde 3,5 ile Nisan 2021’den bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

Gelecek 3 yıllık enflasyon beklentisi 0,1 puan azalarak yüzde 2,8’e gerilerken, 5 yıllık enflasyon beklentisi 0,1 puan artarak yüzde 3’e ulaştı.

Hanehalkı harcamalarının artacağına ilişkin beklentiler ağustos ayında yüzde 5,4’ten yüzde 5,3’e düştü. Hanehalkı gelirindeki artış beklentileri de Ağustos ayında 0,3 puan azalarak yüzde 2,9’a gerileyerek Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

Bu dönemde konut fiyatlarının artacağına ilişkin beklentiler yüzde 2,8’den yüzde 3,1’e yükseldi. Böylece konut fiyatlarında artış beklentisi Temmuz 2022’den bu yana en yüksek fiyatını aldı.

Akaryakıt, gıda, üniversite eğitimi, sağlık ve kira giderlerinin tamamında fiyat artışı beklentisi yükseldi.

ABD Ağustos ayı enflasyonu Çarşamba günü açıklanacak

ABD’de geçen ay açıklanan verilere göre Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) aylık bazda yüzde 0,2 ile beklentiler doğrultusunda, yıllık bazda ise yüzde 3,2 ile piyasa beklentilerinin altında arttı.

Çarşamba günü açıklanacak ağustos ayı enflasyonuna ilişkin piyasa beklentisi ise aylık yüzde 0,6, yıllık ise yüzde 3,6 yönünde.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu