Haber

ABD: Ukrayna’ya göndermek için Güney Kore’den 100 bin obüs top mermisi satın alacağız

ABD, Ukrayna’ya göndermek için Güney Kore’den 100 bin obüs top mermisi satın alacağını bildirdi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Yarbay Marty Meiners, ülkesinin bilhassa Güney Kore’deki özel savunma sanayi sektöründen mühimmat almak için görüşme yaptığını açıkladı.

Meiners, Güney Kore’nin bölgesel tehditlere karşı savunma hazırlığını zorlaştırmamak için Seul’un kendi askeri stokundan mühimmat almayacaklarını söyledi.

Öte yandan Güney Kore hükümeti, Ukrayna’ya öldürücü olmayan dayanak sağlama unsurunu sürdürüyor. Bundan ötürü Güney Kore, mermileri direkt Ukrayna’ya göndermek yerine ABD’ye satarak bu prensibini müdafaayı amaçlıyor.

Rusya’nın Herson kentinden çekilmeye başladığını duyurması ile gündeme gelen ABD’nin, Güney Kore’den 100 bin obüs top mermisi satın alacağına dair anlaşmanın henüz tüm detayları paylaşılmadı.

Pentagon yetkilileri, Güney Kore ile yapılan anlaşmayla kendi mühimmat stoklarındaki baskının azalacağını belirtti.

Güney Kore Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada da ABD’nin mühimmat stoklarına takviye hedefli bir ölçü topçu mermisi satışı üzerine görüşmelerin sürdüğü bilgisi paylaşıldı.

Güney Kore’nin silah satışları

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, nisanda Rusya’nın Mariupol’e saldırmasıyla Güney Kore’den silah ve mühimmat talep etmişti. Lakin Güney Kore Savunma Bakanlığı, Zelenskiy’in uçaksavar silah talebini yerine getiremeyeceklerini, yalnızca öldürücü olmayan yardım yapabileceklerini açıklamıştı.

Güney Kore, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden beri Avrupa ülkelerinin güvenliklerini artırmaları için silah anlaşmaları imzalamıştı.

Seul, Polonya’ya F-16 savaş uçakları, eğitim uçağı, tank ve obüs sağlayacağı yaklaşık 9 milyar dolarlık satış yapmıştı.

Pentagon’dan yapılan açıklamada, Güney Kore’nin ABD dahil tüm müttefiklere silah sağladığı belirtilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu