Haber

ABD’nin Florida eyaletinde 16 yaşın altındaki çocukların sosyal medya kullanması yasaklanabilir

ABD’de Florida Eyaleti Temsilciler Meclisi, ebeveynlerinin onayına bakılmaksızın 16 yaşın altındaki çocukların sosyal medya kullanmasını yasaklayan bir yasa tasarısını kabul etti. Tasarı, sosyal medya şirketlerine 16 yaşın altındaki çocukların hesaplarını kapatma konusunda yaptırımlar getiriyor.

Florida Temsilciler Meclisi, Cumhuriyetçi üyeleri tarafından önerilen ve ebeveynlerin onayına bakılmaksızın 16 yaşın altındaki çocukların sosyal medya kullanmasını yasaklayan yasa tasarısını oyladı. Tasarı 106 “evet” oyuna karşılık 13 “hayır” oyu ile kabul edildi.

TÜM PLATFORMLAR YASA KAPSAMINDADIR

Söz konusu yasaklardan hangi sosyal medya şirketlerinin etkileneceğine ilişkin bir liste verilmezken, “kullanıcı eylemlerini takip eden, çocukların içerik yüklemesine ve diğer kullanıcılarla iletişim kurmasına olanak tanıyan, bağımlılık yaratan içerik barındıran” tüm platformların yasak kapsamında olduğu belirtildi. bu yasanın kapsamı.

Tasarının sponsorlarından Tyler Sirois, konuşmasında şunları söyledi: “(Sosyal medya şirketleri) büyüyen çocuklardan faydalanıyor. Bu onların iş modeli. Bunu neden yapıyorlar? Çocuklarımızı dopamine bağımlı tutmak için.” Her otomatik oynatma, her beğeni, platformları tarafından sağlanan her bildirim.” İfadesini kullandı.

TESPİT EDİLEN HESAPLAR KAPATILACAK

Tasarı, sosyal medya şirketlerinin 16 yaş altı çocukların kullandığı tespit edilen hesapları kapatmasını talep ediyor. Söz konusu tasarının yasalaşması için Florida Valisi Ron DeSantis’in onayı gerekiyor.

META’DAN TEPKİ

Facebook ve Instagram başta olmak üzere birçok sosyal medya platformuna ev sahipliği yapan Meta’dan yapılan açıklamada, Florida Temsilciler Meclisi’ne bu konuya yasak dışında bir çözüm bulunması yönünde çağrıda bulunuldu. Açıklamada, şöyle denildi: “Artık pek çok genç, yarı zamanlı işler, yüksek öğrenim, dini toplantılar, askerlik gibi birçok alanda bilgi edinmek için interneti ve uygulamaları kullanıyor. 16 yaşın altındakilerin sosyal medya kullanımını yasaklayarak, Gençler diğer bölgelerdeki akranlarına göre dezavantajlı durumda olma riskiyle karşı karşıya.” .” sözü kullanıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu