Teknoloji

Apple, iPhone’lara Yüklenecek Uygulamalardan App Store Dışından Para Almayı Planlıyor

Epic Games ve Apple arasındaki anlaşmazlık Uygulama mağazası Her ne kadar yurt dışı alımları yönlendirme davasını Apple kazansa da şirket hiç de rahat değil. Cupertino teknoloji devinin, Avrupa Birliği düzenlemeleri gereği Apple’ın kapalı ekosistemi dışından uygulamaların indirilmesine de izin vermesi gerekiyor. Apple bu tür indirmelere yeni ücretler ve kısıtlamalar getirmeyi planlıyor.

İlk kez uygulamalar App Store dışından indirilebiliyor ancak…

elma, uygulama mağazası aracılığıylaindirme gerektiren politikaları, “iPhone’ların nispeten güvenli ve virüssüz olmasını sağlıyor.” Apple’ın yüksek komisyon ücretleri ve piyasa üzerindeki mutlak kontrolü ile rekabete izin vermediği gerekçesiyle bunu savunmaya devam ederken, karşıt kesimdeki görüş ise Apple’ın rekabete izin vermediği ve bu durumun kullanıcıları olumsuz etkilediği yönündeydi. Yani her iki taraf da yapması gerekeni yapıyor kullanıcıların iyiliği içinÖyle olduğunu savundu.

Elbette bürokratik anlamda Avrupa Birliğigalip geldi ve yalnızca Avrupa’da geçerliydi. Elma üçüncü taraf uygulama indirmelerine izin vermek zorunda kalacak. Hatta Meta, Spotify ve Microsoft gibi şirketler de bu durumdan nasıl yararlanabileceklerini düşünmeye başladı bile. Meta, Facebook reklamları üzerinden indirme olanağı sağlamayı planlarken Spotify, kendi sitesinden indirilebilecek bir uygulama planlıyor. Microsoft ise doğrudan üçüncü taraf uygulamaları içeren bir mağaza açmanın yollarını arıyor.

Apple uygulamaları izlemeye devam edecek

Mart ayının sonundan önce yeni düzenlemelere uyum sağlamak için değişiklik yapması gereken Apple da uygulamalar üzerinde kontrolü sürdürmek işe yarıyor. Bu nedenle şirket, mağazasının dışından indirilen her uygulamayı inceleyecektir. Apple’a yakın kaynaklara göre teknoloji devi, kendi mağazası dışında uygulama indirmeye alternatif sunan geliştiricilerden para almayı planlıyor. Şimdilik şirketten resmi bir açıklama gelmedi.

Apple’ın bu planları, uygulamalarını ücretsiz olarak kullanıcılara ulaştırmayı planlayan geliştiricilerin yolunu değiştirmesine neden olabilir. Şube analistlerine göre Apple’ın operasyonel kârının %70-80’iApp Store’dan geliyor.

egil-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu