Haber

ABD’nin Ürdün’deki saldırı nedeniyle İran’ı vuracağı iddia edildi

Bloomberg’in haberinde, “ Olasılıklardan biri, ABD’nin İran’ı vuracağı ancak sorumluluğu üstlenmeyeceği ancak bunun açık bir sinyal vereceği bir operasyondur.” yer aldı.

İkinci seçeneğin ise daha önce eski Başkan Donald Trump’ın talimatıyla İranlı general Kasım Süleymani’ye yapılan saldırının benzeri doğrudan İranlı yetkilileri hedef alan saldırılar düzenlemek olduğu bildirildi.

Haberde, Başkan Joe Biden’ın Ürdün’deki üsse yönelik saldırı karşısında vereceği tepkinin, sonuçları açısından başkanlığının en önemli adımlarından biri olabileceği belirtildi.

Biden’ın bir yandan saldırıyı düzenleyenleri cezalandırmaya çalışacağı, diğer yandan bunun ABD’yi İran’la doğrudan çatışmaya sürükleyebileceği belirtilirken, bu gerilimin ABD’nin saldırısını engelleyebileceği kaydedildi. İsrail ile Hamas arasında uzlaşmaya varılması için çaba sarf ediliyor.

Biden yönetiminin atılacak adımların ekonomik sonuçlarını da hesaplaması gerektiğine işaret eden Bloomberg, İran destekli Husilerin Kızıldeniz’de gerçekleştirdiği saldırıların zaten dünya ticaretine büyük zarar verdiğini hatırlattı.

Daha önce Cumhuriyetçi Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham ve Teksas Senatörü John Cornyn, Ürdün-Suriye ucundaki ABD üssüne düzenlenen saldırıda ölen askerlerin intikamını almak için İran topraklarındaki önemli hedefleri vurmaya davet etmişti.

Bu çağrıyı değerlendiren ünlü Amerikalı televizyon sunucusu Tucker Carlson, şunları söyledi: Lanet olsun ruh hastası insanlar“dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu