Ekonomi

H&M, Daniel Erver’ı yeni CEO olarak atadı

Çarşamba günü yatırımcıları hazırlıksız yakalayan bir hamleyle H&M, Daniel Erver’in derhal geçerli olmak üzere yeni CEO olarak atandığını duyurdu. Liderlik değişikliği, İsveç moda devinin yoğun rekabet ve zorlu bir pazar ortamıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde gerçekleşti. Görevden ayrılan CEO Helena Helmersson, işin kişisel gerekliliklerini gerekçe göstererek H&M’deki görevinden ayrılmayı seçti.

Dünyanın en büyük ikinci moda perakendecisi olan H&M, Inditex’in Zara’sının sert rekabetiyle karşı karşıya kalırken, fiyata duyarlı tüketicilerin SHEIN gibi bütçe dostu alternatiflere yönelmesiyle de mücadele ediyor. Şirketin faaliyet kar marjı dördüncü çeyrekte düşüş göstererek önceki çeyrekteki %7,8’den %7,2’ye düştü.

H&M’in yerel para birimleri cinsinden ölçülen satışları, mali yılın ilk çeyreğinin başlangıcı olan 1 Aralık’tan 29 Ocak’a kadar düşüş yaşadı. Satışlar geçen yılın aynı döneminde görülen %5’lik artışın tam tersine %4 düştü.

Perakendeci, dördüncü çeyrekte 4,33 milyar İsveç kronu (yaklaşık 415,4 milyon $) işletme karı bildirdi; Bu rakam, bir önceki yıl açıklanan 821 milyon İsveç Kronu’na kıyasla bir gelişmeyi temsil ediyor. Ancak bu rakam, LSEG anketinde analistlerin beklediği 4,57 milyar kronun altında kaldı. Mevcut döviz kuru 1 ABD doları 10,4234 İsveç kronu değerindedir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu