Ekonomi

Bakan Uraloğlu: 6 ayda 17 bin 672 kişiye amatör yelkenci belgesi verildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Yelken Federasyonu ile Denizcilik Genel Müdürlüğü arasında iş birliği protokolü çerçevesinde verilen uygulamalı amatör denizcilik eğitimlerinin büyük ilgi gördüğünü belirtti. Bakan Uraloğlu, en çok başvurunun 9 bin 768 kişiyle Marmara Bölgesi’ne yapıldığını belirtti. “Uygulamalı eğitim merkezlerinin sayısı ve kapsadığı alan, vatandaşlarımızın yoğun ilgisi nedeniyle her geçen gün artıyor. 44 kulüple başlayan uygulamalı eğitim, geçtiğimiz dönemde 62 kulübe çıkarıldı.”söz konusu.

”VATANDAŞLAR TEKNELERDE ZORLUK YAŞADI”

Bakan Uraloğlu, mayıs-ekim ayları arasında uygulamalı eğitime 17 bin 755 kişinin başvurduğunu, bunlardan 17 bin 672 kişinin sertifika almaya hak kazandığını belirtti. “Bu kapsamda Türkiye Yelken Federasyonu iş birliğiyle 10 saatlik teorik online eğitime, açık denizde 4 saatlik uygulamalı yüz yüze eğitim de eklenerek, alınan uygulamalı eğitimlerle vatandaşlarımız teknelerle tanıştı. ve deniz.Eğitim şişme bot, dıştan takma motorlu tekne ve yelkenli teknelerde verilmektedir.Eğitim tamamlandıktan sonra “Sınava yönlendirilen ve sınavda başarılı olanlar belgelerini en yakın kart basan liman yetkililerinden veya e-Devlet üzerinden alınan doğrulanabilir barkodlu çıktı ile özel teknelerini kullanabilirler. Bu eğitimlerle tohumlarını attığımız denizci ulus ve denizci ülke hedefinin daha da güçlü yeşermesini sağlamaya çalışıyoruz.”dedi.

Uraloğlu, proje kapsamında hedeflenen denizcilik kültürünün yaygınlaştırılmasının özel tekne üretimine de katkı sağladığını kaydetti. “Bu katkının artarak devam edeceğine inanıyoruz. Pandemi koşullarına rağmen projenin devam ettiği dönemde özel tekne sayısı artarak 120 bini aştı. Deniz turizminin de bu büyümeden olumlu etkilenmesi kaçınılmaz. “söz konusu.

haberkadisehri.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu