Haber

Blinken, Pekin’de Çin’in üst düzey diplomatı ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Pekin ziyareti sırasında Çinli yetkililerle temasları sürüyor.

Beş yıl sonra Çin’i ziyaret eden ilk ABD Dışişleri Bakanı olan Blinken, Çin ile görüştükten sonra ülkenin en kıdemli diplomatı olan Çin Komünist Partisi (ÇKP) Dışişleri Merkez Komitesi başkanı Wang Yi ile de bir araya geldi. Çinli mevkidaşı China Gang. Diaoyutai Eyalet Konukevinde heyetler arası görüşmeye katılan Blinken ve Vang herhangi bir açıklama yapmadı. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, görüşmenin yaklaşık üç saat sürdüğünü söyledi.

Blinken’in Çin’e yaptığı resmi ziyaretin ikinci ve son gününde Wang’ın ardından Çin Devlet Lideri Xi Jinping ile görüşmesi bekleniyor.

Dün Blinken ve Çin Dışişleri Bakanı China Gang arasında heyetlerin katılımıyla 6-7 saat süren bir görüşme gerçekleşti. Taraflar görüşmeleri “yapıcı ve samimi” olarak nitelendirdiler.

Bu toplantıda ABD Dışişleri Bakanlığı, Blinken’in “yanlış algılama ve hesap hatası risklerinden kaçınmak” için tüm konularda ve diplomaside iletişim kanallarını açık tutmanın önemini vurguladığını duyurdu.


Blinken ve Çin Dışişleri Bakanı China GangFotoğraf: LEAH MILLIS/REUTERS

“İlişkiler en düşük noktasında”

Çin devlet televizyonu CCTV’nin haberine göre China Gang, iki ülke arasındaki ilişkilerin şu anda “diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana en düşük noktada” olduğunu ve bu durumun “ülke halklarının temel çıkarlarına da saygı göstermediğini” söyledi. iki ülke ne de uluslararası toplumun ortak beklentilerini karşılıyor”. ” söylenmiş.

Her iki taraf da kilit konularda işbirliği yapmak istediğini ifade etse de, Tayvan, insan hakları, ticaret, teknoloji ve güvenlik konularında somut bir ilerleme kaydedilmediğine dair bir izlenim yoktu.

China Gang, Tayvan sorununun Çin’in ülke çıkarlarının merkezinde yer aldığını ve Çin-ABD ilişkilerinin en önemli konusu olduğunu belirtti. Çinli bakan, bu konunun aynı zamanda “en bariz risk” olduğunu da sözlerine ekledi.

Blinken’in Çinli mevkidaşını da Washington’a davet ettiği ve Çin Çetesi’nin bu teklife ölümcül yanıt verdiği açıklandı. Ancak bu ziyaret için rastgele bir tarih verilmedi.

DW,AFP,AP,rtr,dpa/C

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu