Ekonomi

Disney Tata Play hisselerini satacak, 1 milyar dolar değer biçiyor

Walt Disney Co. (NYSE:DIS), Hintli holding Tata Group’un uydu TV kolu olan Tata Play’deki hissesini satmak üzere bir anlaşma imzaladı ve işlem Tata Play’e yaklaşık 1 milyar dolar değer biçti. Bu hamle, Disney’in Reliance Industries ile Hindistan’daki rekabeti önemli ölçüde geride bırakması beklenen 8,5 milyar dolarlık bir eğlence devi oluşturmayı amaçlayan büyük bir birleşmeye odaklanma yönündeki stratejik değişiminin bir parçasıdır.

Hisse satışının duyurulması, Disney’in Hindistan pazarına katılımını derinleştirme girişiminin ardından geldi; bu girişim, ülkenin eğlence sektöründe hakimiyet kurmak için Reliance Industries ile birleşmeyi de içeriyor. Geçtiğimiz ay, Tata Group’un ana holding kuruluşu olan Tata Sons, Tata Play’deki sahipliğini %70 çoğunluğa yükseltti. Yerel medya kuruluşlarının bildirdiğine göre bu, Singapur devlet yatırım şirketi Temasek’ten yaklaşık 100 milyon dolar karşılığında %10’luk bir hissenin satın alınmasıyla gerçekleşti.

Temasek’in Tata Play’den ayrılması, Tata ve Disney’in sırasıyla 70:30 oranına sahip olduğu bir ortak girişim yapısıyla sonuçlandı. Ancak Bloomberg’in haberinde, son hisse satışının ardından ortak girişimin hissedarlık yapısının ayrıntıları açıklanmadı.

Disney’in Tata Play ile ilişkisi, 2017 yılında 21st Century Fox’un Hindistan’daki varlıklarını satın alarak Star India’yı bünyesine katmasıyla başladı. Tata Play’deki hisselerini elden çıkarma kararı, Disney’in Hindistan pazarındaki gelişen stratejisini yansıtıyor ve Reliance Industries ile ülkedeki eğlence ortamını yeniden şekillendirmeyi vaat eden bir ortaklığa odaklanıyor.

Haberin yayınlandığı sırada ne Disney ne de Tata Group hisse satışıyla ilgili bir yorumda bulunmamıştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu