Haber

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Afrika gezisi sırasında tepkilerle karşılaştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 1-5 Mart tarihlerini kapsayan programı kapsamında Afrika ülkelerini ziyaret etme kararı aldı.

Önce Gabon’a giden Macron, oradan da Angola, Kongo-Brazzaville ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne geçmeye karar verdi.

Afrikalıların Fransız yansıması: Bizi rahat bırakın

Ancak kıta halkı, 45 yaşındaki Fransız liderini geçmişteki sömürgeci faaliyetleri vesilesiyle protesto etti.

Söz konusu ülkelerde tepkilerini dile getirenler, “Macron burada hoş karşılanmıyor, Françafrique’i durdurun, Afrika’mızı rahat bırakın!”pankartlar açıldı.

“Emmanuel Macron istenmeyen adam”

Afrika basını, Macron’un kıtada “istenmeyen adam” ilan edildiğini yazdı. Özellikle, Fransa cumhurbaşkanının Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin başkenti Kinşasa’ya ziyaretinin duyurulmasından bu yana çok sayıda gösterinin patlak verdiği kaydedildi.

Fransa bayrağını yaktı

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Goma kentinde Macron’un planladığı ziyarete karşı çıkanlar Fransız bayrağını yakarak Paris yönetiminin politikasına ‘hayır’ dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Afrika gezisi öncesi yaptığı açıklamada kıta için yeni bir strateji belirlediklerini söyleyerek yeni bir sayfa açmak istediklerini ifade etti.

Macron’un art arda Afrika mesajları

“Artık Afrika’ya karışmayacağız”Macron yaptığı açıklamada, kıtada “tarafsız muhatap” rolünü üstlendiklerini belirtti.

Macron, Fransa’nın “artık sahip olmadığı niyetlere atfedildiğini” gördüğünü söyledi. “Geçmişin mirasından uzaklaşmak istiyoruz.” dedi. Fransız lider, açıklamalarına rağmen kıtadaki yansımaları yatıştırmayı başaramadı.

Ruanda ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti savaşın eşiğinde

Öte yandan son aylarda Ruanda ile Demokratik Kongo Cumhuriyeti (KDC) arasında isyancı kümeler üzerinden başlayan siyasi gerilim, iki ülkeyi savaşın eşiğine getirdi.

KDC, Ruanda’yı Tutsilerden oluşan isyancı 23 Mart Hareketi’ni (M23) desteklemekle suçlarken, Ruanda, Ruanda’nın Kurtuluşu için Demokratik Güçler (FDLR) grubunun varlığını öne sürerek KDC’ye karşı sınır ötesi operasyon tehdidinde bulunuyor. bu da kendisi için bir güvenlik tehdidi oluşturuyor.

Paris’ten net duruş talebi

Ruanda’nın geçen Aralık ayında M23’e verdiği desteği hiçbir önlem almadan kınayan Fransa’dan 150’ye yakın sivil toplum kuruluşu net tavır istiyor.

Gözden kaçırma Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Afrika’daki Fransız müdahalesi dönemi sona erdi Haberin Detayları
Fransa Cumhurbaşkanı Macron: Afrika’da geçmişin mirasından uzaklaşmak istiyoruz Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu