Ekonomi

Güçlenen ABD para birimi, artan devlet borç faiz oranları ve hisse senedi piyasaları için odaklanmış yatırım sorunları gibi zorluklar: JPMorgan

Pazartesi günü yayınlanan bir notta JPMorgan stratejistlerine göre, güçlenen ABD doları, yükselen tahvil faiz oranları ve belirli piyasa sektörlerindeki yüksek konsantrasyon, ABD hisse senetleri için zorlu bir ortam yaratıyor ve değerlerinde düşüş olasılığını artırıyor.

Geçtiğimiz aylarda hisse senedi fiyat katsayılarında görülen artış, yakın zamana kadar çok düşük seviyelerde seyreden piyasa oynaklığı, şirket tahvil getirileri ile devlet tahvil getirileri arasında 2007’den bu yana görülen en dar farklar ve piyasalarda işlem yapanların hisse senedi fiyatlarını etkileyebilecek herhangi bir olumsuz olayı öngörememeleri de dahil olmak üzere son dönemdeki kalıpların değişmekte olduğuna dikkat çekiyorlar.

JPMorgan’daki stratejistler, hisse senedi fiyat değerlemelerinde devam eden aşırı güven, ısrarla yüksek seyreden enflasyon, Federal Rezerv politikalarındaki potansiyel ayarlamalar, sorunlu nedenlerle faiz oranlarının artırılması ve 2024 için beklenen kar büyümesinin aşırı iyimser olması olasılığı konusunda endişelerini dile getiriyorlar.

ABD doları yılın başından bu yana güçlendi, bu da genellikle ters yönde hareket etme eğiliminde oldukları için hisse senetleri için zorluklar yaratıyor. JPMorgan analistleri, hisse senetlerinin bu yıl güçlenen ABD dolarıyla birlikte yükselmiş olmasına rağmen, bu ayrışmanın sonunda çözülebileceğini gözlemliyor.

Ayrıca Wall Street’teki finans kuruluşu, tahvil faiz oranlarının mevcut seviyelerinden yükselmesinin, S&P 500 endeksinin %10 düştüğü geçen yaz görüldüğü gibi, borsa üzerinde olumsuz bir etki yaratacağına inanıyor.

Ayrıca, petrol fiyatları geçen hafta sabit kalsa da, yıl başından bu yana %15 oranında arttı ve benzin fiyatları da tırmanmaya devam ediyor.

Stratejistler, “Yılın başında enerji fiyatlarındaki artış ekonomik faaliyetlerdeki iyileşmeye bağlanabilirken, son artışlar çoğunlukla arz kısıtlamalarından ve daha yüksek jeopolitik risk faktörlerinin fiyata dahil edilmesinden kaynaklanıyor” dedi.

“Bu durum özellikle Federal Rezerv’in enflasyonu kontrol etmede başarılı olduğunu ilan ettiği ve Ocak ve Şubat aylarında Tüketici Fiyat Endeksindeki artışın geçici olduğuna dair inancın sorgulanabileceği bir dönemde endişe vericidir.”

%AD-CONTAINER-0%

İleriye bakıldığında, ABD dolarının değerinde, faiz oranlarında veya Brent ham petrol fiyatlarında herhangi bir ilave artış, yüksek jeopolitik gerilimlerle birlikte, hisse senedi değerlerinde düşüş olasılığını artırmaktadır. JPMorgan ekibi, bu durumun alım satım işlemlerinde daha temkinli bir yaklaşımın tavsiye edilebileceğine işaret ettiğini belirtti.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu