Ekonomi

İhracatçının kur şikayeti devam ediyor

İhracatçının kur ile ilgili şikayetleri devam ediyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Bloomberg HT ekranlarında döviz kurunun enflasyon oranında artması gerektiğine dair açıklama yaparken, ihracatçı birlikleri yöneticileri bu konudan şikayetçi olmaya devam ediyor.

Son açıklama İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı İtimat Karaca’dan geldi.

Türkiye Deri ve Şekerlemeciler Derneği’nin (TDKD) Antalya’da düzenlediği 9. Leather & Fur Fuarı’nda konuşan Karaca, döviz kurlarının olması gereken seviyede olduğunu söyledi. altındaYapılacak çok iş kaldığını ve bu durumdan dolayı halkın sıkıntı yaşadığını vurguladı.

Karaca, “Son 1 yıla baktığımızda TL maliyetlerimiz artarken kur aynı seviyede kaldı. Bu kur ile artan TL maliyetini karşılamak ve rakiplerimizle rekabet etmek zorlaşıyor. İhracatçı TL maliyetleri ile kur arasında sıkıştı” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe’nin ‘Döviz kurları enflasyon oranında artmalı’ açıklamasını desteklediğini söyleyen İDMİB Lideri İnanç Karaca, kurların olması gereken seviyenin altında kaldığını belirterek, ” Enflasyonun olmasını elbette hiçbirimiz istemeyiz.Ancak enflasyon varsa kur aynı oranda yükselmelidir.Son 1 yıla baktığımızda kur aynı seviyede. Geçen yıl 1 milyon TL olan işletme sermayesi ihtiyacı bugün 4 milyon TL’ye çıktı.Bizim TL maliyetlerimiz artarken kur aynı seviyede kalıyor.Rakiplerimizle aynı para biriminde rekabet ederken artan maliyetler kendi para birimlerimiz belirleyici. Artan TL maliyetini bu kurla karşılamak ve rakiplerimizle rekabet etmek zor. İhracatçı TL maliyetleri ile kurun ortasında kaldı” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu