Ekonomi

Malatya Kayısısının 2023 Yılı Tahmini Verimi Açıklandı

Malatya kayısısında 2023 rekolte iddiası 77 bin 170 ton olarak açıklandı.

Yeni dönemde hedef 100 bin ton ihracat ve 750 milyon dolar gelir.

MALATYA – Dünya kuru kayısı üretiminin yüzde 85’inin yapıldığı Malatya’da 2023 yılı iddiası 385 bin yaş kayısı, 77 bin 170 kuru kayısı olarak açıklandı.

Türkiye’nin Avrupa Birliği coğrafi işaret belgesini alan Malatya kayısının 2023 yılı tahmini rekoltesi Vali Hulusi Şahin tarafından kamuoyuna açıklandı. Vali Hulusi Şahin, Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ve Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit ile birlikte 1’inci OSB’de bulunan ruhsatlı kuru kayısı deposunda düzenlediği basın toplantısında beklenen verimi açıkladı.

Vali Şahin, rekoltenin bu yıl 11 kişiden oluşan heyet tarafından yürütülen kapsamlı incelemeler sonucunda belirlendiğini söyledi. Vali Şahin, Malatya’da ağaç başına ortalama 40,4 kilogram, yaş kayısı üretiminde ise 385 bin 850 kilogram verim beklendiğini belirtti. Vali Şahin, bu yıl 77 bin 170 ton olarak tahmin edilen kuru kayısı rekoltesinin 77 bin 170 ton olarak belirlendiğini belirterek, “Yani bazı vatandaşlar bu yıl çok dolu ve don oldu diyebilir. Ama bu bir miktar tespitidir. kalite tespiti değil. Yaşadığımız aşırı yağış ve dolu kaliteyi bozuyor. Dolayısıyla kayısıda kalite kaybı oluyor. Ama miktar olarak bu rakam” diye konuştu.

100 bin ton ihracat hedefi

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, her yıl açıklanan tahmini getiri gerçekleşme oranını takip ettiklerinde 5 yılın ortalamasında rakamların yüzde yüze yakın olduğunu belirtti. Malatya’dan 115 ülkeye her yıl yaklaşık 80 bin ton kayısı ihracatı yapıldığını belirten Özcan, “Bu sezon 10 aylık ihracat serüvenine baktığımızda 73 bin ton ihracatı tamamladık. 10 bin bekliyoruz. Haziran ve Temmuz aylarında 10 bin ton ihracat gerçekleşirse, “İhracatımız yaklaşık 83 bin ton ile tamamlanmış olacak. Geçen yıl 402 milyon dolar ciromuz vardı, bu yıl da 450 milyon dolar ciro hedefliyoruz” dedi.

Hasattan çok üreticiyi mutlu edecek fiyata odaklanmak gerektiğini ifade eden Özcan, “Bu sezon 100 bin ton ihracatla 750 milyon dolar gelir elde etmeyi hedefliyoruz. Bu hedefe odaklanacağız. birlikte elde ettiğimiz rekolteyi en yüksek fiyata ihraç etmek için yolumuza devam ediyoruz.” .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu