Ekonomi

New York Borsası Yükselişle Tamamlandı

New York borsası günü yükselişle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,17 artışla 34.152,60 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,28 artışla 4.378,38 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,90 artışla 13.639,86 puana yükseldi.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin sözlü yönlendirmeleri takip edilirken, tahvil faizlerindeki düşüşle birlikte kapanışta borsalarda olumlu bir seyir gözlendi.

ABD 10 yıllık tahvil faizinin yüzde 4,57’ye gerilemesiyle teknoloji paylarının yükselişe geçtiği gözlendi.

ABD’li teknoloji devlerinden Microsoft’un hisseleri yüzde 1,1, Apple’ın hisseleri yüzde 1,5, Amazon’un hisseleri ise yüzde 2,1 değer kazandı.

Fed yetkililerinden açıklamalar gelmeye devam ederken, Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, gelen verilerin enflasyondaki ilerlemenin durduğunu veya enflasyonu zamanında yüzde 2’ye düşürmek için yetersiz olduğunu göstermesi durumunda daha fazla faiz artırımına destek vermeye açık olduğunu belirtti. Bowman, Eylül ayından bu yana tahvil faizlerinde yaşanan artışın finansal koşulların sıkılaşmasına yol açtığını kaydetti.

Fed İcra Kurulu Üyesi Christopher Waller da son haftalarda tahvil faizlerindeki artışın tahvil piyasası için “deprem”den başka bir şey olmadığını belirtti. Waller, ABD ekonomisinin üçüncü çeyrekte yüzde 4,9 oranında büyümesinin Fed’in bir sonraki politika hamlesini değerlendirirken izlenmesi gereken bir performans olduğunu ifade etti.

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, geçen hafta bankanın finansal koşulların enflasyonu düşürecek kadar sıkı olup olmadığını değerlendirmek üzere yaptığı toplantıda politika faizinin sabit tutulmasını desteklediğini ancak mücadelenin henüz kazanılmadığını söyledi.

haber-bunyan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara nakliyat
istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu