Ekonomi

Sally Beauty 2. çeyrekte kazanç ve gelirlerini kaçırdı

DENTON, Teksas – Profesyonel güzellik malzemeleri alanında lider bir distribütör olan Sally Beauty Holdings, Inc. (NYSE:SBH), Wall Street beklentilerinin altında kalan kazançlarla ikinci çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Kazançların beklentilerin altında kalmasına rağmen, şirketin hisseleri kazanç açıklamasının ardından %1,6’lık mütevazı bir yükseliş yaşadı.

Şirket, 0,40 $’lık analist tahmininin 0,05 $ altında 0,35 $’lık düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) bildirdi. Çeyrek geliri 908 milyon $ olarak gerçekleşti ve 910,76 milyon $’lık konsensüs tahminini de hafifçe kaçırdı.

Şirketin bu çeyrekteki performansı, stratejik kazanımlar ve pazar zorluklarının bir karışımından etkilendi. Başkan ve CEO Denise Paulonis’e göre bu çeyrek, özellikle Güzellik Sistemleri Grubu segmentinde genişletilmiş dağıtım ve ürün inovasyonundan elde edilen faydaları yansıttı. Ancak bunlar, enflasyonist ortamdan etkilenen Sally Beauty segmentindeki ılımlı trafik ve müşteri satın alma modelleri ile dengelendi.

Şirketin net satışları bir önceki yıla göre %1,1 oranında hafif bir düşüş gösterirken, konsolide karşılaştırılabilir satışlar %1,5 oranında azaldı. Bu durum, yabancı para çevriminden kaynaklanan olumlu etki ve küresel e-ticaret satışlarının net satışlara %9,9’luk katkısı ile kısmen dengelendi.

Bu zorluklara rağmen, şirket 20 milyon dolarlık hisse geri alımı gerçekleştirdi ve 2025 vadeli 680 milyon dolarlık üst düzey teminatsız tahvilin yeniden finansmanını tamamladı ve bu süre 2032’ye uzatıldı. Yeniden finansman ve bu çeyrekte toplam 37 milyon dolar olan operasyonlardan gelen güçlü nakit akışı, şirketin hissedarlarına değer katmaya devam etmesini sağladı.

İleriye dönük olarak Sally Beauty, 2024 mali yılı beklentilerini güncelleyerek net satışların ve karşılaştırılabilir satışların bir önceki yıla kıyasla yaklaşık olarak sabit kalmasını bekledi. Brüt kar marjının %50,5 ile %51,0 arasında, düzeltilmiş faaliyet marjının ise yaklaşık %8,5 olması öngörülüyor. İşletme nakit akışının 240 milyon dolar civarında olması ve sermaye harcamalarının yaklaşık 100 milyon dolar olması beklenmektedir.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu