Ekonomi

Siber Güvenlik Haftası başladı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri İsmail Demir, bir model uçak yahut geminin maruz kalacağı siber taarruzun göz gerisi edilemeyeceğini belirterek, “Bu açıdan dünyada siber orduların oluşturulduğu bir dönemdeyiz.” dedi.

Siber Güvenlik Haftası ve Memleketler arası Siber Savaş ve Güvenlik Konferansı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç, Ankara Ticaret Odası (ATO) Lideri Gürsel Baran’ın da katılımıyla ATO Congresium’da başladı.

Demir, açılışta yaptığı konuşmada, gelişen teknolojiyle birlikte savaş konseptlerinin de değiştiğine işaret ederek, kara, hava ve deniz ordularında insansız ve otonom sistemlerle savaşılan bir periyoda hakikat gidildiğini vurguladı.

Devletlerin, iktisat, sıhhat, güç, besin ve telekomünikasyon üzere alanlarda rekabet ettiğine dikkati çeken Demir, bu dallarda dijitalleşmenin sürat kazandığını anlattı.

Demir, bu gelişmeler çerçevesinde her ortamda siber taarruza maruz kalınabilecek ögelerin devrede olduğunu tabir etti.

“Siber saldırılar bir füzeden daha büyük tehdit”

Demir, yeni jenerasyon savaş yahut uçak gemisi için siber atakların, bir füzeden daha büyük tehdit olduğunu belirterek, “Bir model uçak veya bir model gemi, bir anlamda uçan veya yüzen bilgisayar konumundalar. Onların maruz kaldığı tehditler sıralamasında siber tehdidi asla göz ardı edemeyiz. Bu açıdan dünyada siber orduların oluşturulduğu bir dönemdeyiz.” dedi.

Türkiye’nin jeostratejik ve jeopolitik bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Demir, “Türkiye’nin bir güç çizgisi olması noktasında çeşitli atılımların konuşulduğunda, Türkiye’nin siber saldırılar anlamında da daha fazla ilgi çekmesi ve hedef olmasının da beklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda savunmacı olmak kadar caydırıcı olacak bir saldırı gücüne de sahip olmanın önemi açıktır.” ifadelerini kullandı.

Siber güç endeksinde ilk 10 hedefi

Demir, Harvard Üniversitesinin bu yıl yayınladığı Siber Güç Endeksi Raporuna göre Türkiye’nin genel değerlendirmede 23. sırada yer aldığını aktararak, “Bu bir gerçeği gösteriyor, bu konuda çok çalışmamız gerekiyor. Siber güç endeksinde ilk 10 arasına girmemiz aslında uzak bir hedef değil.” diye konuştu.

Siber güvenlik alanında da güvenlik kuvvetlerine hizmet vermeye devam ettiklerine dikkati çeken Demir, bu alanda şirketlerden özgün eserler beklediklerini ve yabancıya muhtaç olmak istemediklerini anlattı. Demir, bu alanda geliştirilen eserlerin aktifliğinin test edilmesinin de kıymetli bir mevzu olduğunu vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu