Haber

Trabzonlu Balıkçı: “Vatandaş Yaz Mevsiminde Balıksız Kalamaz”

ESRA IŞIK PERVAN

Av yasağının başlamasıyla birlikte tezgahlarda kültür balıkları da satılmaya başlandı. Balık döneminin bittiğini değerlendiren Trabzonlu balıkçı Mehmet Can Örseloğlu, “Balık istendi ve bekleniyordu ama hamsi biraz yaşadı. Vatandaş bundan dolayı biraz hastalandı” dedi. Balıkçı Gökmen Aydın, “Kayıkçı ne getirirse somon, istavrit, mezgit, barbunya, kalkan olur. Yaz sezonunda vatandaş balıksız kalmaz yine bir şeyler olur” dedi.

Av sezonu bitti, av yasağı başladı. 15 Nisan’da başlayan av yasağının ardından Trabzonlu balıkçılar dönemi takdirle karşıladı. Mehmet Can Örseloğlu, şunları söyledi:

“GÜZEL BİR SEZON GEÇİRDİK”

“Bu yıl benim için güzel ve bereketli bir dönem oldu. İstenilen ve beklenen balık oldu ama hamsi biraz yaşadı. Vatandaş biraz sıkıntı çekti bu yüzden. Dönem istavritle başladı ondan sonra. palamut devam etti, diğer istavrit ve hamsi çeşitleri izledi.Çeşitlilik vardı, bu yıl bereketli bir sezon geçirdik, büyük tekneler açısından biraz hayal kırıklığı oldu, bir satıcı olarak beklediğimden fazla oldu.

Kaliteli bir şeyler yemek isterseniz ‘balık’ derim. Çünkü somonun ağırlığı 80-90 lira bandında. İstavrit eskiden kıt olduğu için 100-110 lira bandındaydı, ondan önce 50-60 liraydı. Mezgit derseniz 90-100 liraydı, çünkü şimdi düşük, ondan önce 50-60 civarındaydı. Meşe palamudu çıkıyor, şok meşe palamudu var. Alabalık, çipura, levrek, somon var. Çeşit olarak barbun zargana oldu. Ondan sonra eski bolluk rahmet olmaz, azalır. Çünkü tezgahta küçük teknelerin tutabileceği balıklar olacak. Fiyatlar kaçınılmaz olarak biraz yükselecek.”

“DOLU BİR BALIK DÖNEMİ GEÇİRDİK”

Ahmet Cogalmis dedi ki:

“15 Nisan’da av yasağı başladı. Dönem çok güzel geçti bu yıl, dolu dolu bir av sezonu geçirdik. Palamut sezonu, istavrit dönemi geçirdik, biraz hamsi dönemi geçirdik. Bundan sonra keyifli olacak, yaz balıkçılığı.” bir de keyifli. Tezgahta genelde bulunan balıklar var: somon, levrek, istavrit, mezgit, barbunya. Ne ararsan yüzde 80. Mezgit 90 lira, somon 80 lira. Fiyatlar değişiyor.”

“İnşallah hamsi bol olur da vatandaş hamsiyi yer”

Sezonun iyi geçtiğini ancak hamsinin bol olmadığını belirten Gökmen Aydın, şunları söyledi:

“Sezon iyi geçti. Balıklar şu an üzgün değil. Sezon bitti, fiyatlar yine normal. Ancak ‘bu yıl palamut yemedim’ diyenler saçmalıyor. Bu yıl yeterdi. .Hamsi olmadı ama palamut vatandaşımızın şükretmesi lazım.Tavuk 60-80 lira iken 35-50 liraya kadar palamut yedi.Bu sene vatandaş 100 liradan palamut yedi.Biz olmadık. hamsiden memnun ama yine de idare ediyor.Şimdi yeni dönemi bekleyeceğiz Allah ne verirse satacağız.Ama inşallah hamsi bol olur da vatandaş hamsiyi yesin.Yaz dönemi nasıl gidiyor biraz da olsa kayıkçı getiriyor; alabalık, istavrit, mezgit, barbunya, kalkan bunlar gelecek. Vatandaş yaz döneminde balıksız kalmıyor yine bir şeyler oluyor.”

Kaynak: ANKA / Yerel

saraykenthaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

istanbul evden eve nakliyat
kartal evden eve nakliyat
eşya depolama
Başa dön tuşu