Ekonomi

Türkiye’den dikkat çeken petrol hamlesi! 2 yıl daha uzatıldı

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) ait Kırklareli, Tekirdağ, Diyarbakır, Batman ve Siirt’te petrol arama amaçlı üç sahanın ruhsat süreleri 2 yıl uzatıldı. Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün petrol haklarına ilişkin kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

TPAO’YA PETROL ARAMA LİSANSI KARARI

Buna göre, TPAO’nun Kırklareli, Tekirdağ, Diyarbakır, Batman ve Siirt’te yüzölçümü sırasıyla 13 bin 330 hektar, 21 bin 997 hektar ve 18 bin 196 hektar olan 3 saha için petrol arama ruhsatı 2 yıl süreyle uzatıldı.

Bölgenin hidrokarbon potansiyelinin belirlenerek ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla Kırklareli ve Tekirdağ’daki saha ile Diyarbakır’daki sahanın ruhsat süresinin 23 Eylül 2025 tarihine kadar uzatılmasına karar verildi.

Ham petrolün keşfedildiği bölgedeki keşfin ticari olarak değerlendirilmesini sağlamak, sahanın geliştirilmesini sağlamak ve hidrokarbon rezervlerinin ortaya çıkarılması amacıyla Batman ve Siirt’teki sahanın ruhsat süresi 20 Kasım 2025 tarihine kadar uzatıldı. Bölgenin potansiyelinin ülke ekonomisine kazandırılması.

bahcehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu