Haber

Yalova’da Susuzluk Protestosu: Besi Hayvanları Susuzluktan Öldü Yol Kapandı

Yalova merkeze bağlı Kirazlı köyünde hayvanlarının susuzluktan öldüğünü öne süren besiciler inekleriyle yolu trafiğe açarken, susuz kalan köylüler de harekete destek verdi.

Geçtiğimiz günlerde susuzluktan basın açıklaması yaparak isyan çıkaran Elmalık köyü halkı ile aynı işkenceyi yaşayan Kirazlı köyü sakinleri duruma yolu kapatarak tepki gösterdi. Hareket sırasında susayan büyükbaş hayvanlara pet şişeden su verildi. Bölgede bulunan jandarma ekipleri, trafikte herhangi bir aksama yaşanmaması için sürücüleri farklı güzergâhlara yönlendirdi.

2 aydır köyde su kesintileri nedeniyle 2 büyükbaş hayvanın öldüğünü öne süren Metin Aslan, sürüsüyle birlikte köy yolunu kapattı. Kısa sürede köy halkı da yetiştiriciye destek vererek eyleme güç kattı. Yolu kapatma eylemine yaklaşık 100 kişi katıldı. Besici Metin Aslan, Kirazlı ve Elmalık köylerinde 2 aydır su olmadığını söyledi. Yetkililerin suyun neden verilmediğini açıklamadığını belirten Aslan, bu süreçte ineklerinden 2’sinin herhangi bir hastalık olmadan öldüğünü, sebebinin susuzluk olabileceğini savundu.

1 gün su gelir 4 gün gelmez

Kirazlı Köyü Muhtarı Mustafa Temel, susuzluktan kaynaklanan mağduriyeti dile getirerek, “Su bir gün geliyor, ertesi gün gelmiyor. Yazık” dedi. söz konusu. Eyleme katılan vatandaşlar ‘Su istiyoruz’ sloganları attı. Elleriyle pet şişeden döktükleri suyu ineklere veren vatandaşlar, duş almak için yakınlarının yanına gittiklerini söyledi.

Tankerle hayvanlara su geldi eylem bitti

Eylem sırasında bölgeye getirilen su tankeri ile bu sefer de büyükbaş hayvanlara kovalarla su verildi. Sorunun tespiti için yetkililerden haber alan vatandaşlar, hareketlerine son verdi. – YALOVA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu