Ekonomi

Yarıyıl tatilinde yerli turistin rotası Antalya oldu

Kış döneminde en çok Rusya, Almanya ve İngiltere’den gelen turistlerin ziyaret ettiği Antalya, eğitim-öğretim yılı 15 günlük tatil döneminde de yerli turistleri ağırlıyor.

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Saatçioğlu, 2023’ü beklenen rakamların üzerinde kapattıklarını ve 2024’e iyi başladıklarını söyledi.

Antalya’da turizm hareketliliğinin devam ettiğini ve yabancı turist yoğunluğunun yüksek olduğunu belirten Saatçioğlu, çocukların karnelerini almasının ardından yerli turistlerin de Antalya’ya gelmeye başladığını ifade etti.

Sömestr tatilinde kayak merkezleri ve termal tesislerin daha fazla ilgi gördüğünü belirten Saatçioğlu, Uludağ, Sarıkamış gibi kayak merkezlerindeki tesislerde doluluk oranlarının yüksek olduğunu belirtti.

DOLULUK YÜZDE 40

Antalya’nın iklimi sayesinde cazibesini her zaman koruduğunu belirten Saatçioğlu, tatilini sahilde geçirmek isteyenlerin de bulunduğunu kaydetti.

Açık otellerde yerli turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de konakladığını belirten Saatçioğlu, “Açık otellerde doluluk oranları yüzde 40 civarında.” söz konusu.

Bu yıl Mart ayında yerel seçim yapılacağını hatırlatan Saatçioğlu, seçim nedeniyle iç pazardaki rezervasyonların geçen yıla göre biraz daha düşük olduğunu belirtti.

Saatçioğlu, kış döneminde kapatılan otellerde de yenileme çalışmaları yapıldığını söyledi.

İÇ PAZAR FESTİVALİ VE YAZI BEKLİYOR

Belek Turizm Merkezi’ndeki bir otelin genel müdürü Ali Kızıldağ, bu yıl sömestr tatilinde iç pazarda seyahat oranlarının biraz düşük olduğunu belirtti.

Kızıldağ, Antalya’da turizm süresinin uzadığını ve kış aylarında tatilcilerin tercihleri ​​arasında yer aldığını belirtti. “İç piyasada özellikle ara tatil ve tatil dönemlerinde yoğunluk var ama bu yıl hem ekonomik durumlar hem de yerel seçimler var. Özellikle seyahat tüketimi seçim süreçleri öncesinde bir miktar azalıyor.”dedi.

Seçimden sonra tatil tatillerinin yaşanacağını belirten Kızıldağ, iç piyasada yaşanan düşük yarıyıl tatilinin bayram ve yaz tatillerinde rahatlıkla telafi edilebileceğini belirtti.

ÇOĞUNLUK YERLİLER

Küçük Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Uğraş, iç piyasadan rezervasyonların geldiğini ve 15 günlük yarıyıl tatilinde önemli sayıda yerli turisti ağırlayacaklarını söyledi.

Kapadokya’nın kayak merkezleri ve termal tesislerin bulunduğu iç kesimlerinde hareketliliğin daha yoğun olduğunu belirten Çaba, tatilin hem tatilciler hem de turizm profesyonelleri için keyifli geçmesini diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu