Ekonomi

Yeni Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek kripto sektörünü nasıl değerlendiriyor?

Investing.com – Hafta sonu yeni kabine açıklandı ve Mehmet Şimşek yeniden Hazine ve Maliye Bakanlığı görevini üstlendi.

Mehmet Şimşek Atanmasının ardından ilk piyasa tepkileri. Türkiye ekonomisi için gündem oldukça yoğunken, yanıt bekleyen sorulardan biri de Türkiye’nin kripto para birimleri konusunda nasıl bir politika izleyeceği.

Türk kripto para yatırımcıları bu sorunun cevabını Mehmet Şimşek döneminde arıyor. Şimdi ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kripto para birimleri ile ilgili yeni bir açıklama yapılmadı. Ancak geçtiğimiz dönemde yapılan açıklamalar Türkiye’nin kripto para politikasına yaklaşımına ışık tutabilir.

Mehmet Şimşek kripto paralara uzak bakıyor

Mehmet Şimşek son olarak Maliye Bakanlığı görevini Naci Ağbal’a devrederek, Başbakan Yardımcılığı görevini üstlendiği dönemde kripto paralarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. 2018 yılında sunulan bir soru önergesine cevaben bitcoinKripto para birimlerine kripto para birimlerinden daha fazla değer veren Şimşek, kripto para piyasalarında temkinli bir tavır sergileyerek risklere karşı uyarılarda bulundu.

Mehmet Şimşek, bu yaklaşımıyla birçok ülkenin ekonomi yönetiminde isimlerle aynı çizgide kalırken, sektörün artık yasal bir düzenlemesinin olmadığına dikkat çekti ve kripto para birimlerini bir finansal balon olarak tanımladı. Ayrıca Şimşek, kripto para birimlerinin altında yatan Blockchain teknolojisini fintech alanında değerli bir yenilik olarak değerlendiriyor ve finansal piyasalara entegrasyonu konusunda çalışmaların faydalı olacağı görüşünde.

Geçen yıl kripto para düzenlemesi yeniden gündeme gelirken, mevzuatın genel çerçevesinin hazırlandığı ve Meclis’e sunulma aşamasında olduğu bilgisi verildi. Yeni dönemde hazırlanan kripto mevzuatının da gözden geçirilerek TBMM’ye sunulması beklenebilir.

Sonuç olarak Mehmet Şimşek, segmentin kesintili ve riskli olduğu görüşüne sahipti ve o dönemde kripto para birimleri konusunda fikir birliğinin olmadığını vurguladı. 5 yıl sonra dünya çapında kripto para birimleri için düzenleme anlamında en somut adım Avrupa Birliği’nde onaylandı. Mikafatura oldu.

Önümüzdeki dönemlerde MiCA küresel piyasalar için yol gösterici olabilir ve Türkiye’de kripto para sektörü için örnek bir yasal zeminin oluşturulabileceğini görebiliriz.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu